Centrum Pompidou – pařížský svatostánek novodobého umění

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Pozoruhodná stavba Centrum Pompidou v centru Paříže nedaleko Pařížské radnice. Převyšuje okolní zástavbu nejenom svojí velikostí: délkou 166 metrů, šířkou 60 metrů a výškou 42 metrů, ale hlavně architektonickým pojetím. Jedná se o moderní palác ze skla a oceli ve stylu architektury hi-tech. Většina infrastruktury budovy je vedena vně a není nijak zakryta. Naopak je dokonce barevně zvýrazněna.

V prosinci 1969 se rozhodl prezident Georges Pompidou vytvořit muzeum zasvěcené novodobému umění. Chtěl, aby byl objekt přístupný co největšímu počtu lidí. Projekt italského architekta jménem Renzo Piano a Angličana Richarda Rogerse, spolupracujících s G. Franchinim, byl schválen v roce 1971. Prosklená železná konstrukce o váze patnáct tisíc tun je sídlem Muzea novodobého umění, knihovny, je zde i mnoho konferenčních sálů, centrum průmyslové tvorby a střediska výzkumu moderní hudby. Centre Pompidou bylo poprvé otevřeno v roku 1977.

Národní centrum umění a kultury Georgese Pompidoua je častou zastávkou výletů turistů z celého světa. Ročně sem přijde kolem osmi milionů návštěvníků.

Originální názevArchitecture
Stopáž27 minut
Rok výroby 2009
 ST