Pohled do dílny tvůrců nového televizního seriálu s protagonisty V. Žilkovou, B. Kleplem, S. Novákovou, P. Nárožným, E. Holubovou, Z. Kabátovou a dalšími.
Scénář, kamera a režie B. Ludvík.

Seriál To jsem z toho jelen měl dlouhou a pohnutou genezi. Na samém začátku byla soutěž o sit-com, které se manželé Eva i Ivo Pelantovi učastnili námětem To jsem z toho jelen. V době konání soutěže zavítal do Prahy majitel francouzské firmy Cipango, který hledal pro francouzsko-německý umělecký kanál ARTE nějaký východoevropský text, který by mohl použít do svého celoevropského záměru rodinných seriálů. Váhal mezi scénářem Česky robinson scénářem To jsem z toho jelen. Že zvítězil "Jelen" je nejspíš zásluhou humoru. Na všech schůzkách si český humor francouzská strana pochvalovala.

Po rozhodnutí nastaly krušné chvíle koprodukční dramaturgie. Evropou objížděl koordinační dramaturg Jarques Akchoti /Žak Akčoty/ a testoval jednotlivé obrazy například z hlediska mezinárodní srozumitelnosti. Jednou ze základních obav českého týmu byla právě srozumitelnost životních eskapadá českého učitele dějepisu a české zdravotní sestry pro západoevropany. Některé narážky (např. odvolání na "zvonění klíči") francouzští přátelé pochopit nemohli, ale stáli o to aby ve scénáři zůstaly, proto typicky český kolorit.

Zvláštností celého projektu byl záměr natáčet ho na malé kamery DV. Tak tomu bylo ve všech ostatních zúčastněných televizích. Kamaraman Petr Polák však nakonec točil na dvě Bety a dva záznamy. To umožnilo režisérovi Karlovi Smyczekovi velmi rychlý postup natáčení.

Natáčet se začalo v květnu 2000 ve Slaném. Při těchto scénách se bohužel "film o filmu" ještě netočil. O ten si řekli při první "kontrolní" návštěvě až francouzští partneři. A tak dramaturg Bedřich Ludvík dostal ze dna na den kameru CANON DX1 a začal docházet dnem i nocí "na plac" aby nasbíral ty největší pikantnosti a dojemnosti z natáčení. První den padl na seznamování se s kamerou. Záběry pořízené toho dne byly takřka všechny neostré. Ty nejlepší z nich lze vidět na Webové stránce České televize To jsem z toho jelen.

Samostatný problém tvořila hudební stránka filmu o filmu. Už během natáčení složil Bedřich Ludvík speciální píseň jen pro tento film, který měla nazpívat Veronika Žilková. Je třeba říct, že Veronika Žilková před tímto nápadem dopředu varovala, když hlásila, že neumí zpívat. K nahrávání se však statečně dostavila a - nenazpívala to.

Nakonec písnička nebyla vůbec použita a skončila jen na Webové stránce seriálu To jsem z toho jelen v kolence "rarity". Jako hudební podklad byla nakonec použita hudba Jana Maláska, tak jak zazní v seriálu.

Film o seriálu stříhal Jan Svoboda a to hned nadvakrát. Z prvního střihu vypadly některé scény, které se zdály přiliš intimní, vulgární nebo odtažité. Některé z nich by bylo škoda smazat a tak je můžete zahlédnout na Webu ČT.

V dokumentu uvidíte všechny herce hlavních rolí: Veroniku Žilkovou, Bohumila Klepla, Zitu Kabátovou, Petra Nárožného, Sandru Novákovou další. Jistým překvapení pro samotné tvůrce bylo, jak úžasně se mezi nimi prosadil režisér Karel Smyczek. Porovnávání jeho předehrávek s hereckým provedením se stalo oblíbenou střihovou hříčkou tohoto dokumentu. Během natáčení tohoto seriálu se Karel Smyczek stal dědečkem - i tato situace je ve filmu o filmu zaznamenána.

Napište nám