Zlatý svět ve Zlatých Horách

Novodobí hledači zlata se v létě roku 2010 utkali na Mistrovství světa v rýžování zlata ve Zlatých Horách v Jeseníkách, jednom z nejchudších regionů u nás. Co vede muže a ženy k tomu, aby celé hodiny skloněni nad pánví hledali kousky lesklého kovu? (2011). Režie J. Hádková

Přestože Zlaté Hory v Jeseníkách dostaly název od zlata, které se tam po dlouhá staletí těžilo, dnes patří v rámci České republiky k chudým regionům. Zlatý kov se tu již netěží. V srpnu 2010 se však ve Zlatých Horách konalo Mistrovství světa v rýžování zlata.

Dokumentární film režisérky Jany Hádkové zachycuje atmosféru tohoto pitoreskního klání pořádaného Světovou asociací zlatokopů (WGA). Také se vrací k zašlé slávě zlatokopectví v regionu.

Není vyloučeno, že čas zlatokopů ve Zlatých Horách ještě přijde. „Z historických pramenů vyplývá, že doly se obnovovaly ve stoletých periodách od roku 1550. Takže se můžeme těšit, že se v roce 2050 zase obnoví,“ říká geolog Josef Večeřa. Kromě něho se setkáme s geoložkou Veronikou Štědrou, průvodcem Hornického skanzenu Karlem Kozlukem a zlatokopy Alenou Adamčíkovou a Zdeňkem Doudou.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST AD HD
ŽánrDokument