Balkánský magický realismus, šedesátá léta a dospívání jednoho chlapce. Jugoslávský film oceněný Zlatým lvem za debut na MFF v Benátkách.
Hrají: S. Štimac, S. Aligrudič, L. Blagojevičová, M. Banjacová a další. Režie: Emir Kusturica.

Debut Emira Kusturici, absolventa FAMU, Vzpomínáš na Dolly Bell? patří bezesporu k nejlepším snímkům jugoslávské kinematografie vůbec. Svým tématem, zpracováním a dobou děje připomíná Formanova Černého Petra, ale jde svou cestou, vlastním viděním s neopakovatelnou poetikou. Křehký příběh citového zrání šestnáctiletého Dina, který prožívá první milostné vzplanutí, ale zároveň se musí vyrovnat s nemocí a smrtí svého otce, splývá s přesvědčivým zachycením atmosféry periferní čtvrti kolem Sarajeva na počátku šedesátých let. Dino tu potkává dívku Dolly Bell, která je pro něho zosobněním světa lásky, ale která mu dá zároveň pocítit první milostná zklamání a faleš. Humor, hořkost a hluboký pohled do světa těch, kteří žijí na periferní čtvrti, jenž se podobá více městu než vesnici, dávají snímku nádech magického realismu.

Výraznou měrou se na úspěchu filmu podíleli spisovatel a scenárista Abdulah Sidran, kameraman Vilko Filač, absolvent FAMU, a herci Slavko Štimač (Dino) a Slobodan Aligrudič (otec). V roce 1981 na MFF v Benátkách získal film Zlatého lva za debut a Cenu FIPRESCI za debut.

Napište nám