Dramatická rekonstrukce největšího soudního procesu 20. století, inspirovaná románem Josepha E. Persicoa. Kanadský film (2000). Hrají: A. Baldwin, J. Hennessyová, B. Cox, M. von Sydow, Ch. Plummer a další. Režie Yves Simoneau

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V první části kanadského filmu Norimberský proces jsme byli svědky zahájení a prvních měsíců průběhu bezprecedentního a největšího soudního procesu 20. století. Norimberský tribunál, sestavený hlavním americkým žalobcem, soudcem Robertem Jacksonem na právním základě tzv. Londýnské charty Spojenců, začal v rozbombardovaném Norimberku, městě někdejších říšských sjezdů NSDAP, zasedat 20. listopadu 1945. Původní nesoulad soudních zástupců Spojenců, jakým způsobem má být veden proces, a výrazný odpor jednoho z hlavních obžalovaných, říšského maršála Hermanna Göringa, zcela změnily nejen postupně odhalovaná fakta a výpovědi očitých svědků, hlavně však důkazy zcela nepopiratelné, a to autentické dokumentární záběry z koncentračních táborů, o nichž do té doby dokonce někteří z obviněných tvrdili, že nic nevěděli!

V druhé části filmu se ocitáme někde uprostřed soudního procesu, který trval téměř rok. Obvinění i žalobci už vyslechli stovky svědectví, přečetli stovky dokumentů. Každá ze stran urazila za tu dobu kus své vlastní cesty. Někteří obvinění, z nichž mnozí byli zřejmě až zde nemilosrdně vystaveni plným faktickým důsledkům svých rozhodnutí, i žalobci (zejména v postavě soudce Roberta Jacksona) ve věčném sporu mezi zachováním práva a úděsem ze zločinů, které v průběhu jednání vyšly najevo v celé své nahotě.

Originální názevNuremberg
Stopáž91 minut
Rok výroby 2000
 ST
ŽánrFilm