Stále aktuální, stále nervy drásající… Shakespearův Othello, přenesený z Benátek a Kypru pod basketbalové koše americké střední školy. Film USA.
Hrají: M. Phifer, J. Hartnett, J. Stilesová, M. Sheen a další. Režie Tim Blake Nelson.

Byl nejlepším hráčem školního basketbalového mužstva Jestřábů. Byl chráněncem trenéra, miláčkem všech sportovních fanoušků a fanynek, milencem děkanovy dcery Desi. Odin James, přezdívaný O. Jediný, student černé pleti na jižanské střední škole. Tím vším byl. Až do okamžiku, kdy jej ti, kteří neunesli jeho výjimečnost, lapili do sítě promyšlených pomluv, intrik a jeho vlastní žárlivosti...

Parafráze jedné z vrcholných tragédií Williama Shakespeara, přenesená do současnosti. Alžbětinskou angličtinu nahradil rap, aniž tím dramatickému příběhu cokoli ubral na působivosti. Film režiséra Tima Blakea Nelsona je totiž věrný duchu Shakespearovy tragédie, byť se dramaticky snížil věk jeho hrdinů, byť se jeho děj neodehrává v Benátkách a na Kypru, ale na charlestonské střední škole, byť v něm pole válečná nahradila sportovní basketbalová hala. O to bližší je dnešnímu světu. Což dokazuje i to, že jeho premiéra byla oproti plánovanému termínu několikrát odložena právě kvůli střelbě na jedné z coloradských středních škol v roce 1999.

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Seattlu získal Tim Blake Nelson cenu za režii.

Napište nám