V jejich hře štěstí žádnou roli nehraje. Robert De Niro a Sharon Stoneová v hlavních rolích amerického filmu (1995). Dále hrají: J. Pesci, J. Woods, D. Rickles, A. King, K. Pollak, L. Q. Jones a další. Režie Martin Scorsese

Proslulý americký režisér Martin Scorsese (nar. 1942) ve své tvorbě často zkoumá temné stránky lidské povahy a jistě i proto se opakovaně vrací ke gangsterskému žánru. Stačí připomenout jeho drsné drama Mafiáni (1990) či zatím poslední snímek Gangs of New York (2002).

Mezi oběma filmy vznikl snímek Casino (1995), natočený podle knihy Nicholase Pileggiho (rovněž autor Mafiánů), který na základě skutečných událostí do nejmenších podrobností popisuje chod jedné luxusní lasvegaské herny a její napojení na zločinecké podsvětí. Ve středu událostí stojí tři postavy – bývalý hazardní hráč Sam Rothstein (Robert De Niro), dosazený mafií jako šéf kasina, profesionální podvodnice Ginger (Sharon Stoneová) a brutální gangster Nicky (Joe Pesci). Bezvadné fungování kasina i Samova kariéra však postupem času dostávají trhliny a celý systém se začíná hroutit pod tíhou sebe sama. Samova láska k Ginger, která se nedokáže zbavit návyku na narkotika ani svého bývalého přítele, jenž z ní tahá peníze, a přátelství k Nickymu, jehož zahubí brutální „hlad po krvi“ a vlastní nenasytnost, jsou příčinami jeho pozvolného pádu.

Scorsese s detailní precizností nahlíží soukolí zaběhané mašinerie hazardu a sleduje nitky, za něž tahá navenek neviditelná mafie. K přesvědčivosti filmu přispělo natáčení v reálném prostředí i účast řady osobností spjatých se zábavou v Las Vegas (Frankie Avalon, Steve Allen, Jayne Meadowsová, Jerry Vale).

V kvalitním hereckém obsazení vyniká především Sharon Stoneová, která v úloze nešťastné Ginger podala životní výkon, oceněný po zásluze Zlatým glóbem a oscarovou nominací.

Napište nám