Záznam koncertu České filharmonie v rámci projektu Praha – Evropské město kultury 2000. A. Dvořák: V přírodě-předehra, op. 91, F. Mendelssohn-Bartholdy: Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 a A. Dvořák: Symfonie č.7 d moll, op.70. Sólistka A. Suwanai – housle. Dirigent V. Ashkenazy.
Režie A. Rezek.

První koncert České filharmonie, která vznikla před 104 lety, se konal v sále pražského Rudolfina pod taktovkou Antonína Dvořáka. V den narození tohoto génia české hudby (8. září) vysílá Česká televize záznam koncertu s názvem Praha - město hudby. Hudební večer k uctění skladatelovy památky pořádaný 6. září 2000 v Dvořákově síni se uskutečnil v rámci projektu Praha - evropské město kultury 2000. Na programu se vedle Dvořákových skladeb objeví také Houslový koncert e moll Felixe Mendelssohna- Bartholdyho, který přednese mladičká japonská houslistka Akiko Suwanaiová. Tato umělkyně vyhrála v roce 1990 mezinárodní Čajkovského soutěž v Moskvě jako vůbec nejmladší kandidátka v historii tohoto uměleckého klání. Suwanaiová si během uplynulého desetiletí vybudovala vynikající mezinárodní kariéru jako sólistka a recitálová virtuoska v největších městech Asie, Evropy a Ameriky, spolupracovala s renomovanými dirigenty jako jsou James Conlon, Lorin Maazel, Sir Neville Marriner, Seiji Ozawa, André Previn, Mstislav Rostropovič, Gennadij Rožděstvenskij, Jevgenij Světlanov a Jurij Těmirkanov. Mezi hlavními uměleckými úkoly nadcházející sezóny jsou vystoupení s Newyorskou filharmonií, s orchestry Minnesota, Cincinnati, Pittsburgh a Seattle. Dirigentem večera České filharmonie je Vladimír Ashkenazy, který vyniká neobyčejným zájmem o rozmanité druhy provozování hudby, ať už se jedná o dirigování, klavírní recitály, komorní hudbu či rozsáhlé projekty zahrnující nejrozmanitější hudební aktivity.

K dnešní mezinárodní pověsti České filharmonie přispívají početné znamenité nahrávky českých i světových skladeb, její úspěchy na pódiích nejproslulejších mezinárodních festivalů (Salcburk, Edinburk, Lucern) a ve světových hudebních střediscích (Londýn, Berlín, Vídeň, New York, Washington D.C., Tokio). Orchestr na svých uměleckých turné koncertoval prakticky po celém světě a jeho jméno se těší nejlepší pověsti. V právě zahajované sezóně 2000 - 2001 má Česká filharmonie naplánováno několik zahraničních turné (Velká Británie, Rakousko, Švýcarsko, Německo). Na koncertech v Praze se letos představí řada nových interpretů, kteří vystoupí v cyklech České filharmonie (Barbara Bonney, Evgeny Kissin, Matthias Goerne, Sylvain Cambreling, Akiko Suwanai).

Napište nám