Na konci cesty do hlubin labyrintu podzemní dráhy čeká temné tajemství. Švédský koprodukční animovaný sci-fi film, ověnčený řadou cen (2009). Hlasy: V. Gallo, J. Lewisová, U. Kier, S. Skarsgard, S. Helinová a další. Režie Tarik Saleh (V anglickém znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Píše se rok 2024. Lidstvo prakticky vyčerpalo nerostné zdroje a čelí všeobecnému úpadku. Jednotlivé podzemní dráhy byly v Evropě propojeny do jediného gigantického dopravního systému, ovládaného společností Trexx. Hrdina snímku Roger je bezvýznamný, po všech stránkách průměrný jedinec, který jednoho dne začne ve své hlavě slyšet podivný cizí hlas. A když v metru potká dívku svých snů, vydá se za ní do hlubin Metropie. Na konci cesty na něj čeká temné tajemství.

Švédský režisér egyptského původu Tarik Saleh na sebe poprvé výrazněji upozornil dokumentárním filmem Gitmo (2005), zabývajícím se americkým detenčním zařízením na vojenské základně Guantánamo. Jeho celovečerní animovaný sci-fi snímek Metropie na půdorysu klasické orwellovské dystopie nabízí zamyšlení nad celou škálou témat, od svobody jednotlivce v konzumní společnosti, globalizace a sjednocování Evropy až po ryze osobní věci jako je láska a štěstí. Co film činí jedinečným je jeho naprosto unikátní vizuální stránka. Zvláštní fotorealistická animace vytváří zcela soběstačný fascinující svět s hutnou atmosférou melancholické dekadence, rozkladu a vše prostupujícího tušení temného spiknutí. Svět reálný i nereálný zároveň, v něčem připomínající prostředí počítačových her nejnovější generace. Na působivosti filmu se vedle výtvarníka Martina Hultmana nemalou měrou podílí hudba Kristera Lindera a vynalézavá práce se zvukem. Ambiciózní snímek se promítal na mnoha světových festivalech (včetně třeboňského Anifilmu a teplického Anifestu) a získal řadu cen. Hlasy hlavním postavám propůjčili známí herci v čele s Vincentem Gallem, Juliette Lewisovou a Udem Kierem.

Originální názevMetropia
Stopáž82 minut
Rok výroby 2009
 T
ŽánrSeriál