Pojďme jednou zapomenout na politiku! Zběsilá balkánská komedie natočená v koprodukci Francie, SRN, Jugoslávie, oceněná Stříbrným lvem za režii na MFF v Benátkách.
Hrají: B. Severdžan, F. Ajdini, S. Ibraimovová, B. Katičová a další. Režie Emir Kusturica V srbochorvatském znění s titulky.

Film Černá kočka, bílý kocour vznikl pár let poté, co se režisér Emir Kusturica rozhodl po odmítnutí, s jakým se v Jugoslávii setkal u svého filmu Underground, že už nebude režírovat. Možná právě proto si vybral nepolitické téma a natočil strhující barvitou komedii z cikánského prostředí, kde všechno je dovoleno a kde se imaginace mísí s mystikou a humorem.

Romský podvodníček Matko Destanov musí místo splátky dluhu oženit sedmnáctiletého syna Zareho se sestrou mafiána Dadana, kterou kvůli jejímu trpasličímu vzrůstu nikdo nechce. Potíž je v tom, že Zare miluje jinou dívku a že Dadan tajně okradl Matka o peníze, jež mu předtím sám půjčil. Vzhledem k povaze všech zúčastněných vznikne řada značně bizarních situací, které gradují a řítí se jedna za druhou, stejně jako hudba, jež udává hlavní rytmus filmu. Mnohé motivy jsou zcela v duchu magického realismu, který dodává filmu neopakovatelné kouzlo.

Film získal na 55. MFF v Benátkách 1998 Stříbrného lva za režii.

Hrají: B. Severdžan, F. Ajdini, S. Ibraimovová, B. Katičová a další. Režie Emir Kusturica

V srbochorvatském znění s titulky.

Napište nám