Touha po pomstě může být silnější než láska. Americký kriminální film.
Hrají: J. Fiennes, R. Liotta, G. Molová, V. Laresca, M. Watford a další. Scénář a režie Paul Schrader.

Americký tvůrce Paul Schrader (nar. 1946) se zapsal do filmové historie především jako scenárista některých filmů Martina Scorseseho (Taxikář, Zuřící býk, Poslední pokušení Krista aj.). Ani jeho režisérská dráha není bez zajímavosti. Schrader v ní střídal různé žánry a vybíral si často kontroverzní témata, od náboženství, přes sex, drogy až k odcizení a násilí.

V roce 1999 režíroval podle vlastního scénáře kriminální snímek Navždy má, v němž vytvořil zromantizovanou podobu filmu noir, populárního zejména ve 40. letech. Jeho hrdinou je někdejší pikolík luxusního miamského hotelu Alan Riply (Joseph Fiennes), který se zaplete s přitažlivou manželkou newyorského obchodníka s politickými ambicemi Brice (Ray Liotta). V manželství nespokojená Ella Briceová (Gretchen Molová) podlehne mladíkově kouzlu, ale podváděný manžel to nehodlá tolerovat a objedná si Alanovu likvidaci. Po třinácti letech se zjizvený Alan, který přežil svou smrt a vystupuje jako hispánský finančník Manuel Esquema, odhodlává k pomstě...

Schraderův snímek se kromě atraktivního hereckého obsazení tří ústředních rolí může pochlubit i nadprůměrným tvůrčím vkladem dalších spolupracovníků, především kameramana Johna Baileyho a Lynchova oblíbeného hudebního skladatele Angela Badalamentiho.

Napište nám