Vysněná země plná naděje a stesku. Francie/VB/SRN – 1995.
Hrají: T. Conti, M. Manojlovič, M. Casaresová, S. Trifunovič a další. Režie: Goran Paskaljevič.

V rámci pondělního okénka Filmového klubu uvede Česká televize dva filmy známého režiséra Gorana Paskaljeviče: Amerika patří jiným a Sud prachu.

Paskaljevič spolu s dalšími krajany (L. Zafranovič, G. Markovič, R. Grlič, S. Karanovič) studoval od konce 60. let režii ve třídě Elmara Klose na pražské FAMU, kterou ukončil v roce 1972. Po návratu do Jugoslávie spolupracoval s bělehradskou televizí, pro niž natočil přes třicet dokumentárních a publicistických pořadů a několik inscenací. Jeho první celovečerní hrané filmy nesly stopy vlivu české nové vlny nejen tématy, ale zejména svým stylem a tragikomickým laděním. Velmi často obsazoval do svých filmů neherce. Paskaljevič je Srb žijící v Paříži, který se stavěl jak proti Miloševičovu režimu, tak proti bombardování Kosova. Z jeho filmů připomeňme zejména ty, které byly uvedeny v naší distribuci: Strážce pláže v zimním období (1976), Pes, který měl rád vlaky (1977), Zvláštní léčba (1980) či Anděl strážný (1987).

Amerika patří jiným (1995) je hořký komediální příběh dvou emigrantů - Alonsa a Baja. Zatímco Alonso, který pochází ze Španělska, si již zařídil bar v Brooklynu a do Ameriky si přivezl svou slepou matku, Bajo je stále jen ilegálním přitěhovalcem, který nemá zelenou kartu a celou svou rodinu nechal v Černé Hoře. S Alonsem jsou přátelé a Bajo, který pracuje načerno, kde se dá, dokonce i v Alonsově baru, stále doufá, že si bude moci do Ameriky přivést celou rodinu.

Napište nám