Kam až může lidi dohnat obyčejný strach, ekonomická situace, vlastní neschopnost a útržkovité informace bulvárních médií? Dramatický příběh z českého příhraničí s nádechem černé komedie. Koprodukční snímek ČT, který získal Cenu české filmové kritiky, 5 nominací na Českého lva a další ocenění v zahraničí (2015). Hrají: K. Roden, L. Vlasáková, M. Hanuš, Z. Godla, K. Dudová, D. Doubrava, R. Tříska a další. Kamera Š. Kučera. Scénář a režie P. Václav

Pořad bylo možné přehrát do 27. 10. 2020
Video není k dispozici

Scénář Petra Václava nepřímo shrnuje široké spektrum sociálních problémů a jejich často absurdní tragikomické aspekty a důsledky, od počátku nového tisíciletí až po současnost. Příběh se odehrává kdesi na severu Čech, na místě, které obývají především „nově příchozí“ a často nezakotvení lidé, žijící na jedné straně v úzkosti o svůj elementární ekonomický statut, na straně druhé jsou konfrontovaní s vlastní přirozenou touhou po blízkosti druhého i různými podobami vnitřních běsů. To vše ovlivňuje nejen jejich jazyk a emoce, ale především jejich zkratkovité jednání, hledající různá náhradní a iluzivní řešení, resp. cestu z vlastní, často neuvědomělé, bezvýchodnosti. Matka v nenaplněné lásce, otec v hypochondrickém jednání, jejich děti v tragických hrách a nově příchozí soused v pochybných myšlenkových pochodech a přesvědčení o nezbytnosti radikálních řešení. Osudy těchto postav i přes svoji sociální pravdivost a realističnost jsou ve Václavově příběhu metaforou části české společnosti, zahleděné do vlastní bolesti a věčného sebeobětování, a východiskem jsou pro ni tragická i absurdní řešení.

Petr Václav spolupracoval v tomto filmu už tradičně s kameramanem Štěpánem Kučerou a nabízí zde i netradiční obrazový pohled do nitra postav – v kombinacích barevného a černobílého obrazu. Film získal řadu nominací na tuzemské i zahraniční festivaly (např. pět nominací na Českého lva za rok 2016), oceněn byl Cenou české filmové kritiky za nejlepší mužský herecký výkon (M. Hanuš) za rok 2016, nebo např. Cenou čtenářů deníku Tagespspiegel na filmovém festivalu Berlinale 2016, kde měl zároveň premiéru.

Trailer

Trailer

Stopáž101 minut
Rok výroby 2015
 D ST AD HD
ŽánrFilm 15+

Všechny koprodukční filmy České televize