Historie i současnost, realita i sny, dolary i dongy, poezie i boj o živobytí ve vietnamsko-americkém filmu.
Hrají: D. Duong, N. Hiep Nguyen, H. Duoc Nguyen, Z. Buiová, H. Keitel a další. Režie Tony Bui.

Debutující americký režisér vietnamského původu Tony Bui v roce 1999 natočil v americko-vietnamské koprodukci a podle vlastního scénáře poetický film s názvem Tři sezóny.

Sběračka a prodavačka lotosových květů, rikša, zamilovaný do prodejné dívky, která sní o tom, že jednou se za jednoho ze svých klientů z klimatizovaných hotelů provdá, chlapec, vlastním otcem vyhnaný na ulici s kufříkem drobného zboží, duchovní učitel, vzdorující svému postižení vlastní poezií, a Američan, zoufale hledající dosud neznámou dceru, plod svého dávného mladického okouzlení - ti všichni tvoří pestrou mozaiku příběhů, odehrávajících se v ulicích Ho Či Minova Města.

Historie i současnost, realita i sny, dolar i dong, poezie i každodenní boj o živobytí, takový je působivý obraz současného Vietnamu, který Tony Bui předvedl za velkého diváckého zájmu na mnoha mezinárodních festivalech.

Buiho debut je zároveň prvním americkým filmem natočeným na území Vietnamu, s vietnamskými herci a ve vietnamštině.

Není také bez zajímavosti, že spoluautorem námětu je Buiho bratr Timothy Linh Bui a jednu z hlavních rolí si zahrál Buiho strýc Don Duong (Hai, rikša).

Na světoznámém festivalu nezávislého filmu Sundance v roce 1999 získal Buiho debut zcela právem Cenu publika, Cenu za kameru (Lisa Rinzlerová) a Velkou cenu poroty. Z dalších ocenění uveďme alespoň americkou Cenu Zlatý Satelit za nejlepší zahraniční film (spolu se snímkem Pedra Almodóvara Vše o mé matce).

Napište nám