Žila jen krátce, její příběh však věčně. Mladá dívka, skoro dítě, širé pustiny západní Číny a kulturní revoluce v americko-čínském filmu.
Hrají: Lu Lu, Lopsang, Qiang Zheng, Gao Jie, Li Qianqian a další. Režie Joan Chenová (V čínském znění s titulky)

Na první pohled by se mohlo zdát, že půjde o veselý film ze života školáků. Jenže jsme v Číně, píše se rok 1975, Maova kuturní revoluce právě vrcholí a autobusy plné dětských dobrovolníků odjíždějí doslova neznámo kam. Komunistická vláda vyslala v těchto letech na 7,5 milionu mladých lidí ze škol a z domovů do odlehlých částí venkovské Číny, aby tak „setřela ekonomické a sociální rozdíly mezi městy a venkovem“. Mnohé z těchto skoro ještě dětí se ocitlo v absolutní pustině a některé z nich se už domů nevrátily.

Příběh mladé Xiu Xiu (Siou-siou), dívky, která se stala hračkou v rukách místních stranických funkcionářů, odkázané na život v chatrném plátěném stanu uprostřed nedozírných pastvin, ve společnosti prostého tibetského pastevce, je jedním z milionů.

Režisérka Joan Chenová (jinak též známá čínská herečka, nyní žijící v San Francisku) jej natočila v rodné zemi jako svůj režijní debut, inspirována vlastními zážitky z dětství a věnovala jej mučedníkům své generace.

Snímek získal sedm výročních cen Zlatý kůň, udělovaných každoročně čínsky mluvícím filmům včetně Ceny za nejlepší film a režii a mezi dalšími byl poctěn i Cenou americké Národní filmové rady za vyjádření svobody.

Hrají: Lu Lu, Lopsang, Qiang Zheng, Gao Jie, Li Qianqian a další. Režie Joan Chenová

(V čínském znění s titulky)

Napište nám