Jak se žije seniorům na britských ostrovech. Seriál Open University BBC

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Británie stárne. Má více důchodců než dětí. A dlouhověkost vybírá svou daň. Proto se stále větší počet lidí uchyluje do domovů pro seniory, které pružně vyrůstají po celém království. Seriál vyrobený Open University BBC sleduje obyvatele z Lovat Fields, bezpečného místa nabízejícího lidem v pokročilejším věku nový život. Žije tam třista obyvatel, asi sto z nich na sociální náklady. Naše příběhy ovšem zachycují životy jen některých. Například osmdesátileté Elvie, která patří mezi nejdynamičtější členy této komunity a je tak pro mnohé oporou. Pro pětasedmdesátiletou Eileen, jejíž paměť smazává Alzheimerova choroba, jsou největšími pomocníky v nemoci jak její sousedé, tak tým specialistů a zdravotních sester. Ken bojuje s následky mrtvice a o lásku své manželky, Keith je pronásledován Parkinsonovou nemocí, ale oporou je mu celá rodina, Brenda je přes vysoký věk stále moderní a atraktivní žena, Bert a Rose ztratili své partnery ještě před příchodem do Lovat Fields – a teď prožívají svou pozdní romanci…

Sledujme po šest týdnů citlivé, nezmanipulované dokumenty ze života dříve narozených, z nichž některé zastihneme ještě před odchodem z domova a budeme tak svědky proměn, které je čekají v prostředí seniorské vesnice.

Jak dlouho žijeme v Česku

Česká republika je na tom z postkomunistických zemí nejlépe. Průměrná délka života je dnes 76,5 roku a zatímco v současné době tvoří senioři asi 15 % populace, v roce 2065 by to mělo být 32 %, tedy přibližně 3,5 milionu. Do tohoto roku by se podle Českého statistického úřadu měla střední délka života zvýšit na 86,5 roku u muže a na 91 let u žen. Střední délka života udává, kolika let by se měli dožít právě narození lidé. V roce 2009 to bylo u mužů 74,2 roku a u žen 80,3 roku.

Nový směr medicíny 21. století – anti-aging
Česko-slovenská asociace anti-aging medicíny (CSAAAM)
– zajišťování informovanosti občanů o předcházení chorobám.
Stopáž29 minut
Rok výroby 2010
 ST