Živý mrtvý Alois Jirásek

Dokumentární film přibližuje dílo jednoho z nejznámějších a nejčtenějších spisovatelů pod zorným úhlem současných poznatků a úvah a pokouší se rehabilitovat jeho osudy i romány. Režie I. Stehlík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Spisovatel Alois Jirásek byl svého času jedním z nejčtenějších českých spisovatelů. Film přibližuje jeho dílo pod zorným úhlem současných poznatků a úvah a pokouší se rehabilitovat jeho osudy i romány.

Režisér Ivan Stehlík se zamýšlí nad tím, jak se poměřuje velikost spisovatele Počtem knih, množstvím ulic a škol nazvaných jeho jménem? Politickými, osobními či uměleckými zásluhami? Kde je ta hranice, kdy už je lépe na některá jména zapomenout a kdy znovu oživit legendu?

Dvojí výročí Aloise Jiráska – 80 let od smrti v roce 2010 a 160 let od narození v roce 2011 bylo dobrou příležitostí, jak odpovědět na tyto a jiné otázky. Ve filmu kromě kustodů z Jiráskova rodného domku a z Jiráskova muzea promlouvá např. i spisovatel a literární historik Pavel Kosatí, historik Jiří Rak a další.

A resumé? Některá Jiráskova díla stále stojí za to číst…

Alois Jirásek
spisovatel

Alois Jirásek

* 23. 8. 1851

† 12. 3. 1930

Učitel dějepisu Alois Jirásek ve svém objemném literárním díle vykreslil celé naše dějiny. Vedle Starých pověstí českých či románů F.L.Věk nebo Temno napsal řadu divadelních her. Během komunistické diktatury byl jeho odkaz primitivně zkreslen a zneužit k propagandistickým účelům.


Stopáž52 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrDokument