Co si z návštěvy Severní Koreje odnášejí čeští turisté, kteří kdysi žili v podobném politickém uspořádání? Režie L. Jablonská

K čemu může být užitečný zájezd do tak neatraktivní země, jakou je Severní Korea? Návštěvníkovi z České republiky může připomenout, jak se u nás kdysi žilo, jak nesamozřejmá je svoboda, a zároveň mu může naznačit, kolik totality dosud v sobě nosí.

Výpravu do Korejské lidově-demokratické republiky zdokumentovala režisérka Linda Jablonská a při výrobě filmu použila také videa dalších účastníků zájezdu. Film je jednak unikátním záznamem Severní Koreje, jak ji vláda zprostředkovává očím cizinců, jednak zprávou o tom, jak tamní režim vnímají návštěvníci, kteří dříve v podobném politickém uspořádání žili. To se divák dozvídá například při slivovicových konspiracích v pokojích luxusního hotelu, kde si výprava z České republiky sděluje své zážitky a dojmy, nebo v momentě povinného (ne)klanění turistů soše korejského vůdce Kim Čong-ila.

Zájezd do země s komunistickou diktaturou a vlastním jaderným programem má řadu zvláštních pravidel: nesmějí se tam například dovážet mobilní telefony a je přísně zakázáno setkávat se s tamními obyvateli. Film vznikl díky tomu, že malým kamerám tam nebezpečí zabavení nehrozí. Na Febiofestu 2010 získal cenu české filmové kritiky Kristián.

Napište nám