Starosta a pravoslavný kněz z východoslovenské obce Osadné jedou do Bruselu, aby jednali o záchraně své vymírající vesnice

Starosta východoslovenské obce Osadné Ladislav Mikuláško je ve funkci úctyhodných 36 let. Jeho duchovní protějšek, mladý pravoslavný kněz Peter Soroka tu za posledních pět let pochoval padesát lidí a pokřtil jen dvě děti. Osadné pomalu vymírá. Boj za záchranu vymírající vesnice se oba pánové za podpory svých manželek rozhodnou vést přes Brusel.

Během cesty z koutu Evropy do centra Evropského Babylonu si hrdinové z Osadného prohlédnou a okomentují obrovské prostory parlamentu, navštíví sál pro 785 poslanců a hlavně: setkají se s europolitiky (mimo jiné i s prvním československým kosmonautem Vladimírem Remkem), kterým představí své nové projekty.

Film Osadné je výsledkem snahy vypovědět příběh o jednom malém velkém světě na hranici Slovenska a tedy i na hranici EU, kde končí asfaltové cesty a začíná prales. Je to subtilní příběh o místních lídrech a představitelích obce, kteří se dotknou světa evropské politiky na jejím vrcholu, říká režisér filmu Marko Škop a dodává: „Mikrosvět člověka v makrosvětě lidí. To je geocentrický bod, kolem kterého se točí filmy, které mě zajímají.“ Snímek Osadné byl oceněn na MFF Karlovy Vary jako nejlepší dokument.

Napište nám