Hrad křivě kladený

Ano, takto prý opravdu vznikl název Křivoklát, na který se vypravíme s televizním seriálem Kde bydlely princezny. Údajně proto, že je položen na křivých základech, má tento královský hrad založený Přemyslovci před 900 lety po celou dobu existence své jméno. Ale ať už je to, jak chce, Jakuba a Hanku protentokrát zajímá především jako královské sídlo z pohádky Třetí princ. Na motivy Karla Jaromíra Erbena o věrné bratrské lásce ji natočil režisér Antonín Moskalyk.

Nikomu se nechce věřit, že od té doby uplynulo už skoro třicet let. Všichni máme ve vzpomínkách stejně mladého prince Jaromíra i jeho dvojče Jaroslava, a vlastně i třetího královského syna, pro kterého se tihle dva rozhodli jít až na kraj světa. Když se ale dnes – právě díky tomuto pořadu – znovu setkáme s hercem Pavlem Trávníčkem, pochopíme, proč měla pohádková dvojčata tolik energie, temperamentu a humoru. Ani jedné z těchto potřebných vlastností čas nijak neubral a my se znovu ujistíme, že lepšího představitele si režisér nemohl vybrat. Pavel Trávníček nám zároveň ukáže, jak filmová kamera „vyrábí“ dvojčata a v čem je kouzlo rozlišení dvou různých povah skrývajících se za stejným obličejem.

Ale připomeňme si alespoň letmo pár základních údajů o Křivoklátě. Jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů českých králů najdeme v půvabné krajině kolem řeky Berounky. Je vnímán především jako lovecký hrad panovníků, ale například Karel IV. zde prožil část svého dětství. Křivoklát měl více slavných obyvatel, ovšem někteří zde pobývali jako vězni. Třeba vykutálený alchymista Rudolfa II. Edward Kelley odtud i neslavně prchal.

Hrad, jakkoliv čtyřikrát vyhořel, přesto vždy znovu povstal a dodnes si podržel středověký charakter, velmi citlivě jeho pozdější majitelé realizovali novogotickou přístavbu, která je „mladá“ jen asi 100 let, ale vyznění celku doplňuje v dokonalém souladu.

Jakub Wehrenberg si s kastelánem Luďkem Fenclem mají o čem vyprávět, ať už spolu s nimi procházíme stříbrnicí, kde byly dříve uloženy korunovační klenoty českých králů a také zemské desky. Nevynecháme ani zámeckou kapli, která jako jedna z mála nikdy ohněm neutrpěla, nebo knihovnu se vzácnými rukopisy či iluminovanými tisky.

Hanku ale především zajímají ty tolik vzpomínané princezny. Jednou z těch skutečných, které na Křivoklátě pobývaly, byla první manželka Karla IV. Blanka z Valois. Jenže ta je pro naši seriálovou holčičku přece jen hodně vzdálená v historii. A tak přemítáme o princeznách pohádkových a zejména o těch, které v pohádce Třetí princ hrála Libuše Šafránková. Tyhle byly vlastně taky dvě a taky navlas podobné, jenže se sympatickými vlastnostmi to u nich (alespoň) zpočátku moc nadějné nebylo. Ono ale není vždycky všechno tak, jak se na první pohled zdá, a tím jsou i pro nás, lidi dneška, staré dobré pohádky pořád přitažlivé.

Blíží se konec roku a s ním i vánoční pohádková nadílka. Možná se díky tomu znovu ozve Jaromírovo dnes už legendární: „Holky! Královské dělení!“, a my už v předstihu budeme vědět, že se tak nestalo za devaterými horami, ale u nás, na hradě Křivoklátě.

text: Jolanda Pilařová