Známé a neznámé okamžiky v životě a díle zakladatele malířského směru art nouveau. Dokument České televize natočený ke 150. výročí narození světoznámého malíře (2010). Připravili: J. Šmíd, K. Bělohlavý, J. Berka a P. Všelichová

Alfons Mucha – osobnost, která je zajímavá nejen umělecky, ale i lidsky. Z malých poměrů přešel do velkého světa a dovedl se v něm pohybovat velice přirozeně.

V letošním roce jsme si připomněli stopadesáté výročí narození jedné z nejvýznamnějších uměleckých osobností naší historie. Světový věhlas získal zejména během svého pobytu v Paříži a šestiletou spoluprací se Sarah Bernhardtovou.

Dokument, který je tomuto umělci věnován, sleduje právě toto období. Tvůrci zachytili momenty, které znamenaly zásadní zlom v životě umělce a zároveň natočili v Paříži místa, která Muchu dodnes připomínají. Retrospektivně se pak v dokumentu vrací i k jeho začátkům, zaznamenávají jeho americký pobyt, práci na Slovanské epopeji a návrat do Paříže. Autorem a částečně i průvodcem dokumentu je Jan Šmíd.

Napište nám