7 divů Česka

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3211  
Sdílet
| Poslat odkaz
Tryskový stav – Vladimír Svatý

Tryskový stav – Vladimír Svatý

Kategorie Objevy a vynálezy

Vladimír Svatý je jedním z celosvětově známých textilních výzkumníků, vynálezce tryskového stavu.

Do 50. let minulého století se ke tkaní používaly výhradně mechanické stavy. Jejich nevýhodou kromě malé výkonnosti byly i velké nároky na prostor a namáhavá obsluha. Naproti tomu v tryskovém stavu místo těžkého člunku, který prolétává za silného hluku osnovou z jedné strany na druhou a spotřebovává mnoho energie, unáší nit voda nebo vzduch z trysky. Odtud označení tryskový. Právě tento tkalcovský stav revoluční konstrukce vyvinul se svými spolupracovníky technik Vladimír Svatý.

Vladimír Svatý se narodil 19. září 1919 v Roztokách u Jilemnice na Semilsku, kde jeho rodina vlastnila malou tkalcovnu. Vystudoval reálné gymnázium v Nové Pace a v roce 1944 se ujal vedení rodinné firmy. Již tehdy začal pracovat na převratném vynálezu vzduchového (pneumatického) tryskového stavu.

Po válce jako vedoucí roztocké tkalcovny Vladimír Svatý svůj nápad rozvinul. Světlo světa tak postupně spatřil originální prohozní systém tkalcovského stavu. Klasické prohozní zařízení nahradil tryskou a místo člunku použil stlačený vzduch. O udělení patentu na tryskový stav požádal v roce 1947.

V roce 1948 však došlo k znárodnění rodinné tkalcovny. Kvůli údajným zatajeným zásobám ve firmě se konstruktér nakrátko ocitl i ve vazbě. Patent byl Svatému nakonec udělen a ještě v roce 1948 vyrobily strojírny ve Zlíně prvních 20 kusů pneumatických tryskových stavů. Umístěny byly v podniku Rico v Litvínově, kde tak vznikla první pneumatická trysková tkalcovna na světě.

V roce 1951 byl výzkum v textilním strojírenství převeden do nově založeného Výzkumného ústavu textilní technologie v Liberci, kam přešel se svým malým týmem i Svatý. Na půdě ústavu postupně zdokonaloval pneumatický tryskový stav, u něhož byla původně omezena šíře vyráběné tkaniny, zejména se však věnoval vývoji hydraulického tryskového stavu. Prohoz útku proudem vzduchu v něm nahradil prohozem pomocí kapky vody. Vynález vodního tryskového stavu byl patentován v roce 1951. Sériová výroba hydraulických tryskových stavů začala v roce 1956 a o rok později jimi byla jako první na světě vybavena tkalcovna v Semilech (tehdejší Pojizerské bavlnářské závody).

Svatého tryskové stavy přinesly obrovské zvýšení produktivity práce v textilním průmyslu a jejich ekonomický úspěch vedl k odprodeji licencí na jejich výrobu například do Velké Británie, Spojených států či Japonska.

V šedesátých letech přišel Svatý s další ohromující novinkou, skřipcovým stavem, určeným pro zpracování hedvábí. Stal se také autorem nebo spoluautorem několika dalších desítek patenty chráněných vynálezů, zdokonalujících tryskové stavy. Je také spoluautorem dvou v tuzemsku a v zahraničí vydaných odborných publikací věnovaných bezčlunkovému tkaní, publikoval v odborných časopisech a sbornících.

V libereckém výzkumném ústavu působil Svatý až do konce svého života. Za vynález nového typu tkacího stavu mu byla v roce 1953 udělena státní cena, v roce 1968 získal akademickou hodnost kandidáta věd (CSc.). Světoznámý vynálezce zemřel 2. února 1986 v Liberci. Jeho vzduchové nebo vodní tryskové stavy vyrábějí dnes přední světoví výrobci tkacích strojů.

V novátorském díle Svatého pokračují jeho následovníci z nynějšího libereckého Výzkumného ústavu textilních strojů (VÚTS). Před časem například pracovníci ústavu dokončili vývoj nového vzduchového tkacího stroje Camel určeného k výrobě technických tkanin.

Zdroj: www.tvrtm.cz/index.php?page=clanek&clanek=3376

Stopáž: 81 minut – Rok výroby: 2010 – L
Žánr: Zábava
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.