7 divů Česka

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3205  
Sdílet
| Poslat odkaz
Ing. Jaromír Kubů

Ing. Jaromír Kubů

Arbitr kategorie Města a místa

* 1953

kastelán Karlštejna

Už téměř třicet let kastelán hradu Karlštejn, popularizátor Karlštejna.

Jaromír Kubů studoval gymnázium v Turnově, začal provádět na hradě Kost, potom pracoval na Sychrově, Orlíku a dalších památkových objektech a před třiceti lety začal provázet jako profesionální průvodce na hradě Karlštejn. Poté nastoupil v Českém Šternberku, kde poprvé, zkusil práci kastelána. Potom dělal pět let kastelána na zámku Březnice. Poté už přišel Karlštejn. To bylo v roce 1981.

Propaguje zajímavý program Oživlé památky, který by měl fungovat podle tematických měsíců. Projekt Oživlé památky paknapříklad počítá s tím, že v červnu budou probíhat programy pro děti, v červenci třeba noční prohlídky, srpen bude ve znamení řemesel a podobně.

A co na Karlštejně podle pana kastelána Kubů ten největší skvost? Bezesporu prý je to kaple Svatého kříže, která je unikátní středověkou památkou. Samozřejmě tam probíhaly některé rekonstrukční práce, takže třeba strop je z 19. století, protože původní byl opravdu v dezolátním stavu. Jinak obrazy Mistra Theodorika jsou skutečně unikátní kolekcí středověkých desek a jde o největší takovou sbírku na světě. Je to obrovské bohatství českého národa.

Karikaturu vyhotovil karikaturista a ilustrátor Lubomír Vaněk. www.lubomirvanek.cz

Stopáž: 81 minut – Rok výroby: 2010 – L
Žánr: Zábava
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.