Země pagod, úchvatných scenérií a života pod vlivem buddhismu v jihovýchodní Asii. Italský dokumentární film

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Výpravu do Barmy zahájíme na řece Iravadi, která pramení v Himálaji poblíž hranice s Tibetem a jihovýchodní Čínou, protíná celou zemi a ústí v Indickém oceánu.

Navštívíme domorodé obyvatelstvo, jež se dokázalo přizpůsobit klimatickým podmínkám, a tak pokud jsou vesnice zaplaveny, stane se jejich domovem loď. Budeme ohromeni množstvím plavidel všech velikostí a tvarů, na kterých žijí celé rodiny. Ještě větší úžas v nás vyvolá fantastické plovoucí město na periferii Ma Sein, přezdívané „Město zlata“.

V jasném slunečním světle naši pozornost upoutá zářící Švejtigoumská pagoda, církevní komplex se čtyřmi chrámy, které míří do všech světových stran. Zaujme i jeden z nejčastěji navštěvovaných chrámů, pagoda Nanda, jejíž špičky věží byly pozlaceny v roce 1990 při příležitosti devítistého výročí postavení.

Neopomeneme ani komplex tvořící pagodu Kuthodaw, známou jako „největší kniha na světě“. Kolem velké centrální stúpy je 729 mramorových desek, na nichž je vytesán celý buddhistický kánon, přičemž každá deska je uložená v malé stúpě. Kdosi spočítal, že přečíst celou tuto obrovskou knihu by trvalo 450 dní, při osmi hodinách četby denně.

Originální názevMyanmar
Stopáž47 minut
Rok výroby 2008
 )D( ST 4:3
ŽánrDokument