Chat

psycholožka

PaedDr. Martina Těmínová

Psychoterapeutka adiktoložka, absolventka speciální pedagogiky na Pedagogické fakultě UK. V roce 1990 spoluzaložila občanské sdružení SANANIM, které dnes poskytuje komplexní služby drogově závislým a jejich příbuzným. Sdružení poskytuje své služby klientům v různých fázích rozvoje závislosti (od experimentátorů až k dlouhodobě závislým) a dr. Těmínová je odbornou ředitelkou sdružení. Hájí zájmy a práva drogově závislých a jejich rodin. Dál kromě jiného vyučuje na 1. lékařské fakultě UK a je lektorkou výcviků v psychoterapii, supervizorkou. Léčbou závislostí se zabývá již 20 let. M. Těmínová odpoví na vaše otázky k pořadu Závislosti věnovanému závislosti na drogách, který se vysílá v úterý 22. 11. od 22:25 na ČT2.

Záznam chatu z úterý 22. listopadu 2011

Ála: „Paní doktorko, znáte osobně protagonistku dnešního pořadu o drogách? Jak se jí daří? Děkuji a přeju mnoho úspěchů ve vaší práci.“

PaedDr. Martina Těmínová: „Přeji Vám pěkný pozdní večer. Bohužel protagonistku pořadu neznám, ale její příběh je poměrně typický. Děkuji Vám za přání úspěchů a podporu.“

atrophy: „Co je adiktoložka?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Adiktologie je zdravotnický obor zbývajicí se prevencí, léčbou resocializací osob závislých. Je to též studijní obor v bakalářském i magisterském studiu na 1. lékařské fakultě UK. Vzhledem k tomu, že se léčbou zabývám mnoho let, tak jsem adiktoložkou. Když to vidím takto napsané, opravdu to vypadá divně, ale obor je to moc zajímavý.“

Sweet Little Sixteen: „Jak se Vám líbil seriál Dobrá čtvrť, kde byla zobrazena drogová scéna, dokonce si v něm zahrál protidrogový expert Douda?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Seriál jsem neviděla, takže vůbec nevím o co tam šlo, ale Ivana Doudu mám moc ráda, nejenom že je vtipný, ale je také chytrý a určitě svoji roli zvládl v pohodě.“

Sweet Little Sixteen: „Vychází ještě časopis Zaostřeno na drogy?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Ano vychází a jeho internetovou verzi najdete na www.drogy-info.cz. Připravuje ho Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti.“

Sweet Little Sixteen: „Co si myslíte o organizace Rodiče proti drogám?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Vzhledem k tomu, že nevím, co tato organizace v současnosti dělá, tak si o nich nemyslím nic. Jejich název není však šťastný, samotné drogy z nic nemohou, můžeme za něco my, protože s nimi neumíme zacházet.“

Sweet Little Sixteen: „Otázka na těl - zkoušela jste někdy nějakou nelegální drogu?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Pro mne to není otázka n tělo, jelikož mé tělo zařídílo, že Vám na ni mohu klidně odpovědět, Zkoušela jsem kouřit trávu, ale hrozně jsem po ní zvracela.Stačí mi, když vstoupím do místnosti, kde je zakouřeno a zase zvracím. Takže zážitek nic moc.“

Sweet Little Sixteen: „Budete nebo jste PHD?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Nejsem a nebudu PHD, nejsem typ na vědu.“

mohnáta: „dneska sem probrečela celý den tím, ze moje byvala nejlepší kamarádka je v lečebně ted i s ditetem a kdyz sme ji vsichni chtěli pomoct sme byli nejhorsi pak byla na jehle a diky zatahu č. policie se z toho dostala ale nikdo neveri ze ma silnou vuli i kvuli diteti ze snim zila ve dvou varnach se postavit na nohy ma to cenu jí dát po lečení podporu potom co odmitla veškerou pomoc normálnich kamaradu a vybrala si stranu fetaku kdyz prez rok byla na jehle pervitynu a varila ho s ditetem po bytech? sama jsem matka a proto ji z tohodle vseho enavidím je na jinem brehu nez my ostatni normalni lidi:( ale nebude hledat oporu pak v nas?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Závislé matky s dítětem v nás vzbuzují ve všech silné emoce. Pokud je Vaše kamarádka v léčebně, tak má velkou šanci situaci zvládnout a být dobrou matkou. Pokud jste ji měla ráda, znáte její klady i zápory, můžete jí po léčbě opravdu pomoci, protože ona se chce prostřednictvím léčby dostat k Vám na Váš břeh. Léčba a návrat do normální společnosti není pro uživatele jednoduchý a právě kontakt s "normálními" lidmi ji může výrazně pomoci“

Zd.: „Dobry vecer,mam 2 male deti (5, 2),ale tema drogy me strasi uz nyni, z doslechu vim,ze se deti setkavaji uz na 1. stupni zakladni skoly s marihuanou.Ma otazka zni , kdy je vhodne s detmi zacit resit tema drog. Tatinek je kurak marihuany.Dekuji Vam za odpoved.“

PaedDr. Martina Těmínová: „S prevencí se začíná u dětí velmi brzo. Nejdříve ve školkovém věku si s dětmi povídáme o zdravém životním stylu, jídle, sportování. Dalším tématem je užívání léků - pomáhají pouze léky, které předepíše pan doktor. Děti také vidí, že rodiče občas pijí alkohol, i o něm se musí mluvit a hlavně se musí v rodině užívání alkoholu ritualizovat - alkohol se pije pouze při oslavách, tatínek si dá jedno pivo po obědě atd. S kouřením je to špatné, to se v rodině příliš ritualizovat nedá, vykouřit s dětmi dýmku mírů by bylo občas namístě (hlavně u těch pubertálních), ale nemáme to v našem evropském rejstříku. Pokud je tatínek kuřák marihuany, být Vámi bych se šla pordit(nejlépe i s tatínkem), jak o tom v rodině mluvit a jak toto téma s dětmi probírat“

martin: „rád bych se optal zda existuje nějaký věrohodný výzkum ohledně dlouhodobého užívání marihuany.Je nezvyklé ,že tato rostlina je s lidmi tisíce let a není možné sehnat opravdu věrohodné informace.kdysi to byla rostlina hojně využívaná mnoha státy v textilním průmyslu a až balvnářská loby z ní udělala hrozného démona.děkuji“

PaedDr. Martina Těmínová: „Existuje kniha Konopí, kterou napsal Doc. Miovský a kol. Tam je mnoho odkazů na výzkumy a zároveň si myslím, že je to kniha, která téma konopí zbavuje celé řady mýtů a nabízí realistický, vědecky ověřený pohled.Myslím, že ji vydal Portál, ale hlavu bych za to nedala.“

Andrea: „Přeji pěkný pozdní večer, kdy je dobré začít s prevencí u dětí ? děkuji ať se daří Andrea“

PaedDr. Martina Těmínová: „Jak jsem již psala, rodina by měla přirozeně začínat co nejdříve to jak povídáním si s dětmi, tak svým chováním, dobrým příkladem a především uvědoměním si, že odpovědnost za prevenci veškerého rizikového chování je především na rodině.Jako rodiče musíme udělat pro prevenci mximum, nemusí to dopadnout dobře, ale pokud se tomuto tématu věnujeme dle zásad efektivní primární prevence, tak je velká pravděpodobnost, že to bude dobré. Podrobnější informace jak n to najdete n www.primarniprevence.cz, kde je přímo sekce pro rodiče.“

L. Musilová: „Co říkáte tomu, jak se politici staví k problematice drog a závislostí vůbec - konkrétně nedácno gamblerství? Děkuji.“

PaedDr. Martina Těmínová: „Bohužel téma drog a závislosti je zneužíváno k získávání politických bodů. Bohužel závislost je nemoc a je jí zapotřebí především léčit. Víte, téma drog má velkou nevýhodu, že každý má pocit, že je to snadné téma, že je jednoduché mu rozumět. Též to vypadá, že toto tém má jednoduché řešení, což není pravda.“

Jaroslav: „krátce dospělý synovec propadl drogám, situace vygradovala v posledním měsíci. Projevili se u něj návaly agresivity, napadl sourozence, rozbil okno u auta, zhubl, s rodiči nedokáže komunikovat, nadává jim, rozhovory otáčí okamžitě do konfliktu. Před dvěma dny se mi povedlo s ním navázat kontakt, dobrovolně spálil nasušenou mariánku, slíbil, že chce skončit, chlubil se že šňupal,neuvedl, co. Dohodli jsme se, že ho budu kontrolovat. Dokonce přistoupil na test na pervitin v moči. Test byl negativní, nevím ale, jak dlouho je v moči prokazatelný.Zatím slib dodržuje, ikdyž doma našel nějaké zbytky a podle rodičů trochu ještě vykouřil. Prosím o doporučení dalšího postupu, projevil vůli věc řešit. Prozradil, že byl v kolektivu vrstevníků ponižován a toto ho nastartovalo, stal se jedním nich. Doporučte, jak testovat, aby to bylo spolehlivé. Děkuji, je možné se na vás obrátit na nějaké adrese?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Je skvělé, že se Vám podařilo se synovcem navázat kontakt a že přistupuje na dohody. Doporučuji Vám se obrátit na odborníka, se kterým byste mohl postup konzultovat. Pokud chcete konzultovat se mnou, je vždy lepší osobní setkání, kontakt najdete na www.sananim.cz kancelář vedení, zavolejte a domluvíme konzultaci.“

Honza P.: „Rád bych věděl, co Vás dovedlo k drogově závislým. Hezký večer.“

PaedDr. Martina Těmínová: „K práci v této oblasti mne dovedlo mé studium speciální pedagogiky a práce se zlobivýmiklienty, tedy v pasťáku. Zlobivci jsou velmi tvořiví když se jejich energie nasměruje tím správným směrem, tak to jsou i velmi zajímaví lidé. V pasťáku (ještě před revolucí) se mi moc nelíbilo, hledli jsme s kolegy systém péče, který je postaven na svobodném rozhodování a přijímání odpovědnosti. Tak jsme otevřeli v roce 91 první terapeutickou komunitu pro závislé.Své volby nelituji a práce mne s klienty moc baví.“

Wendy: „Zdravím, chci se zeptat, když je matka závislá na pervitínu a drogu bere celé těhotentsví, jak je to s dítětem ? Bude mít "sklon" k braní drog ? děkuji za odpověď“

PaedDr. Martina Těmínová: „Pokud matka bere pervitin celé těhotenství, tak dítě bude mít předevšim po porodu abstinenční příznaky. Děti závislých maminek jsou většinou zdravé a o tom, zda dítě bude užívat drogy, rozhoduje celá řada faktorů, osobnost dítěte, rodiny, vrstevníci, škola, schopnosti dítěte atd, postoj rodiny k drogám, užívání drog v rodině (včetně alkoholu i tabáku).Nelze říci, že když je závislá matka, bude i závislé dítě.“

Nechvátalová: „Kde vidíte, paní doktorko, největší bílé místo v prevenci? Děkuji za názor.“

PaedDr. Martina Těmínová: „Největší bílé místo vidím v rodinách. Myslím, že by se rodiče měli aktivně starat o postoje dětí k drogám, měli by si najít pravdivé informace, neutíkat před tímto tématem, měli by přemýšlet o svém chování ve vztahu k drogám. Není možno se spoléhat na školu, že z nás toto téma s dětmi pořeší.“

martin: „Je podle Vás horší pravidelné užívání alkoholu a nebo marihuany...z grafů zobrazených v pořadu vyplynulo ,že je tam značný nepoměr?děkuji“

PaedDr. Martina Těmínová: „Nechci hodnotiti co je lepší či horší. Dle mého pohledu, když si člověk potřebuje pravidelně a čsto měnit svůj stav vědomí, je pravděpodobné, že nějak nemůže vydržet nebo unést realitu či sebe sama. V obou přípdech by měl sám se sebou něco dělat, přijít na to, proč potřebuej mít změněné vědomí a zda mu to prospívá.“

rodiče: „Dcera se začala scházet s partou, kde jsou lidé různého věku - od puberty až po dospělé. Nemáme přehled, co se tam děje, zvláště při takovém věkovém rozptylu. S drogami nemáme žádné zkušenosti, nepoznáme to na dcerce.“

PaedDr. Martina Těmínová: „Doporučuji Vám se obráti na nějaké odborné pracoviště v blízkosti Vašeho bydliště. Společně s kolegy se můžete dobrat toho, zda v dané situaci hrozí drogy nebo zda má dcera trápení s pubertou, či je tam jiný problém. Adresy zařízení naleznete na www.drogy.net v sekci Kontakty, nebo na www.drogy-info.cz -mapa pomoci. Pokud jste z Prahy , obraťe se na Poradnu pro rodiče, adresu a kontakt naleznete na www.sananim.cz.“

Rychtářová Marie: „Dobrý večer. Co poskytuje SANANIM příbuzným drogově závislých kromě podpory a rad? Jak se na sdružení obrátit, sdělte prosím adresu. Dík.“

PaedDr. Martina Těmínová: „Sananim poskytuje rodinám podporu, rady, doprovázení, rodinnou terapii, zprostředkování léčby pro dítě pod. Naše zkušenost říká, že čsto stačí v rodiném kontextu něco změnit a u zlobivého dítěte také se začnou dít věci. Obraťte se na Poradnu pro rodiče, Školská 30, Praha 1, vchod přes Cafe Therapy.“

martin: „Jaký je Váš názor na legalizaci marihuany pro léčebné účely a osobní potřebu?děkuji“

PaedDr. Martina Těmínová: „Myslím si, že je dobré uvolnit marihuanu pro léčebné vědecké účely, protože jsou onemocnění, kde její užívání může pacientům velmi ulevit. Jsem proti démonizaci marihuany, ale musíme ji používat tak, aby dobře sloužila a nestala se pánem. S osobní potřebou mám problém, člověk je stršně pyšný tvor, který často propadá pocitu, že vše zvládne a nad vším má moc.“

Petr Novák: „Vážená paní doktorko, děkuji za přispění k osvětě národa. Jen mě mrzí, že tvůrci pořadu celý jeho průběh podbarvili elektronickou hudbou.. to jen přispívá k černobílému vidění tohoto žánru a akcí s ním spojených, jako bašta závislých na drogách. Omlouvám se, jestli Vám tímto postřehem beru čas k řešení důležitějších záležitostí. S pozdravem, Petr Novák“

PaedDr. Martina Těmínová: „Vážený pane, děkuji Vám za poznámku, myslím že temné zobrazování problematiky nealkoholových drog je zaběhaným stereotypem, třeba ho někdy překonáme.“

Olga: „Jaké je procento lidí, ( z těch, kteří se odhodlají k léčbě ) kterým se podaří vymanit se ze závislosti na drogách a trvale abstinovat ?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Procento lidí, kteří se vymaní ze závislosti je velké. Největší část lidí přestne užívat drogy bez pomoci odborníků, část se léčí ambulantně, část v ústvné léčbě. Problémem je, že k vyřešení problému je zapotřebí více léčeb, více času, Někdo začne abstinovat po první léčbě, někdo po páté, někdo po 10. Záleží na příčinách. Většina závislých, kteří potřebují více léčeb jsou velmi traumatizováni, v dětství zneužíváni, týráni, bez rodičů atd. V doživotní závislosti zůstává jen velmi mlé procento osob závislých , třeba 5%?“

atrophy: „Stalo se, že v SANANIMU došlo někdy k distribuci nelegál. drog?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Za 20 let existence SANANIMu, který provozuje 11 zařízení, určitě k distribuci, čili předání drogy od jednoho klienta druhému, určitě došlo. Každé zařízení má vytvořený vlastní soubor pravidel a snaží se, a myslím že velmi úspěšně, této distribuci předcházet.“

atrophy: „Co si myslíte o práci NPC?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Národní protidrogová centrála vykonává velmi důležitou součást protidrogové politky , a to je potlačování nabídky drog. Stát by měl mít vytvořenou vyváženou protidrogovou politiku, takže stejně jako jsou důležité zřízení pro prevenci, léčbu, tak stejně důležité jsou orgány vymáhající právo postihující trestnou činnost dleplatné legislativy. Samozřejmě bych byla ráda, kdybychom se vnímali navzájem jako dvě strany jedné mince - prevence a represe.“

Olga: „Možná to padlo v tom pořadu (viděla jsem ho jen část ), ale je možné, že někteří lidé mohou jen občasně a mírně kouřit marihuanu, aniž by se dostali do závislosti, nebo aniž by přešli k tvrdým drogám ?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Určitě, někteří lidé mohou občas kouřit mrihuanu , aniž by se dostali do závislosti. Nikdo však nedokáže říci, ani žádný odborník, "vy jste zrovna ten člověk, kterému občsné kouření nebude vadit a nehrozí u Vás, že budete své dávky zvyšovat".“

Olga: „Znáte novináře časopisu Reflex J.X. Doležala ? pokud ano, co si myslíte o jeho boji za legalizaci umírněného užívání marihuany ?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Jiřího X. Doležala znám a mám ráda jeho originalitu. Dost ho baví provokovat a myslím si, že svými názory a postoji se snaží testovat toleranci, otevřenost nás všech.“

Olga: „Jakou máte zkušenost s arteterapií v léčbě závislostí ?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Arteterapie jako součást komplexní terapie může přispívat k úzdravě člověka. Arteterapie se často používá např. v terapeutických komunitách. Vekou tradici v užívání arteterapie má léčebna v Červeném Dvoře.“

noname: „Kdybych chtěl dělat streetwork, kde se mám přihlásit, díky.“

PaedDr. Martina Těmínová: „Pokud chcete být terénní prcovník, zeptejte se v Kontktním centru v blízkosti Vašeho bydliště, sledujte inzeráty na www.drogy-info.cz, drogy.net, neziskovky.cz. Měl byste ale mít VŠ vzdělání nebo alespoň VOŠ. Terénní programy jsou sociální služba, kde je toto vzdělání vyždováno.“

růženka: „je možné se někde ptát anonymně?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Anonymně se můžete ptát na www.drogovaporadna.cz. Pokud chcete osobní kontakt, ve všech Kontktních centrech Vám poskytnou služby anonymně, určitě i v terénních programech. Nikde své jméno říkat nemusíte.“

Martin: „Dobrý večer, mohla byste mi říct Váš názor na to, proč se objevují stále noví a noví uživatelé drog? (mluvme o tvrdých drogách) Roky plynou a je to stále dokola to samé. Pořád s tím začínají další a další. Copak dneska ještě někldo neví, že se po čase OBJEVÍ závislost? Že si budou muset postupně zvyšovat dávky a stále víc tak trávit orgány zapojené do metabolismu? (1 g pervitinu denně! Strašný!) Že budou mít postupně stále rozpíchanější žíly - což je jednak pro jejich okolí odpudivé a nakonec to vede k infikovaným bolákům? Nebo že si zničí sliznice (při jiném způsobu užívání)? Že u některých drog (třeba právě té jeho) dochází k TRVALÉMU poškození nervového systému v mozku? Že se u některých drog nakonec velmi často objevují psychické poruchy? ..... Vždyť ty informace jsou všude. Tak proč to znovu udělá další a další??“

PaedDr. Martina Těmínová: „Za tím, že stále znovu nové generce zkoušejí drogy je zvědvost. Droga opravdu nejdříve uživateli dává. Dokonce velká část našich klientů úžívá drogy jako lék na své trápení, zapomenu, pomůže mi z deprese, uvolním se. Dalším faktorem je naše pýcha - mně se to samozřejmě stát nemůže.Do drog většinou vstupují mladí lidé v době puberty, kteří doufají, že jim droga pomůže v separaci. Ti ne vždy dokážou odhadnou důsledky svého chování, riskují a to prostě ptří k dané vývojové fázi. l“

Staněk P.: „Česká televize v letech po revoluci vysílala velmi dobrý dokument o drogově závislém mladém muži, který byl velmi inteligentní a vlastně celý film jakoby moderoval. Byl naprosto otevřený. Jestli se nepletu, jmenoval se Bojím se tě, světe - což bylo výstižné. Nevíte, co se s mladíkem stalo? Hodně úspěchů vám přeju, a děkuju.“

PaedDr. Martina Těmínová: „Bohužel si dokument nevybaji, takže nevím.“

postižená rodina: „Dobrý večer,potřebujeme poradit co máme dělat.Náš syn kouří marihuanu nebo něco jiného... Vynechává práci , je po střední škole. Na několik dní se ztratí. Nevíme o něm, neřekne ani když se vrátí. Poradte co dělat.Děkujeme za radu.“

PaedDr. Martina Těmínová: „Zkuste se obrátit na nejbližší zařízení - Kontaktní centrum. Pokud jste z Prahy, můžete se obrátit na nás,kontakty najdete na www. sananim.cz. Doporučuji Vám, abyste to udělali, jednak zažíváte velké trápení a jednak čím dříve se začne něco dít a podniknou se nějké kroky, tím je vyšší šance na zvládnutí problému.“

Slavíček, Praha: „Počet mladých, kteří přišli do styku s drogami loni přibylo. Více než 30 procent mladých lidí má zkušenost s marihuanou. Informuje o tom výroční zpráva, kterou projednal Nečasův kabinet. Z výsledků analýzy vyplývá, že v uplynulém roce jsou podobně jako v předchozích letech nejčastěji užívanými látkami konopné drogy a extáze. Zejména v případě mladých lidí je vyšší výskyt případů užití těchto látek, a to zejména právě konopných drog, extáze, halucinogenních hub, ale i pervitinu. Odpovídá to zkušenosti z Vaší praxe?“

PaedDr. Martina Těmínová: „Experimentátoři se většinou do našich služeb nedostanou. K nám do zařízení nejčastěji chodí již klienti, kteří mají s užíváním delší zkušenost. Uživatelé konopných drog se k nám dostávají nejčastěji s rodiči v rámci Pordny pro rodiče, takže tento trend nemohu ani vyloučit ani potvrdit. Musím ale říci, že mne tyto výsledky zase tak moc neděsí, jelikož většina z 30% mladých lidí učinila pouze jednorázhovou či krátkodobou zkušenost s drogou. Tím smozřejmě neříkám, že není lepší, když člověk do kontaktu s drogou vůbec nepřijde, o což usilují preventivní programy.“

žužu: „Dobrý den, sem občasný uživatel drog, po užití trpím úskostnými stavy a výčitkami, opila neumim říc občas ne. Kokai sem užila 3.9 5.11 a 20.11 předtím sem užívala kazdy patek po dobu treba roku a predtím občasně extaze na tanečních večírcích. Chci se občasného užívání uplně zbavit, chtěla bych vědět sem li zavisla když užívám v této míře s touto časovou intenzitou. Sem neštastna z toho jak si obcas neumim porucit. Co by jste mi poradili, nechodit do prostředi drog a nepit alkohol protze alkohol je starter??“

PaedDr. Martina Těmínová: „Doporučuji Vám nvštívit nějakého odborníka, který Vám bude průvodcem ve zvládání Vašeho trápení.Nebojte se jich, neukousnou Vás, ale mohou Vám pomoci. S podporou se vždy problémy lépe zvládají.“

Vítová N., N. Huť: „Provádíte také léčbu ve věznicích? Děkuji Vám“

PaedDr. Martina Těmínová: „Ve věznicích existují odd. toxi, kde probíhá léčba závislosti. Nše organizace též dochází do věznic v Praze, poskytuje klientům drogové poradenství, skupiny, po propuštění z vězení jim nabízí pomoc a podporu v rámci strukturovaného programu.“

martin: „Děkuji za odpovědi.Pokud tedy nechcete démonizovat marihuanu myslím ,že osobní potřeba není nic proti společnosti.rostlina se dá využít na masti a podobné produkty.ne každý přeci pěstuje jen pro účely kouření.dostali jsme důvěru v nakládání s tabákem a alkoholem ,které se vlastně nedají využít jinak než zneužitím.děkuji moc za Vaše názory.dobrou noc.“

PaedDr. Martina Těmínová: „V tomto Vašem pohledu s Vámi zcela souhlasím vidíte, jak jsem již postižená oborem, kdy za vlastní potřebou vidím něco nekalého. Smozřejmě do využití marihuany pro léčebné potřeby zhrnuji i výrobu mastí apod. Děkuji i za upozornění na problematiku alkoholu a tabáku, což jsou sice drogy legální, ale obě dvě návykové a rizikové. Vzhledem k tomu, že je již 1 hodina po půlnoci, a již skoro nevidím na klávesnici, dovolím si ukončit chatování a omlouvám se za to, že se mi nepodařilo odpovědět na všechny dotazy, aleasnad mi to odpustíte. Přeji Vám dobrou noc a samé hezké sny.“