3 minuty

27. března 2010

Část: Zpětné zrcátko

Obsah dílu

Vzpomínka na základku: Jan Petránek — Miniparlament: Notebooky místo sešitů — Digináves: Taneční soutěž v Třebíci

Části dílu

00:35
Zpětné zrcátko
Zpětné zrcátko
    Sochy hlavních postav z filmu Toy Story vytvořené z lega, matematická olympiáda a změna času ze zimního na letní – to jsou některé události, které pro vás z agendy tohoto týdne vytřídil Petr Kopecký. Podívejte se s ním do zpětného zrcátka.
    02:52
    Vzpomínka na základku: Jan Petránek
    Vzpomínka na základku: Jan Petránek
      Legendární rozhlasový novinář Jan Petránek se narodil v roce 1931, takže jeho vzpomínky na základní školu naprosto zastínila druhá světová válka. Ale nemyslete si, nebyly to pro něj jen temné a děsivé časy, jak by se mohlo zdát. Když se dívá zpátky na dobu před víc než sedmdesáti lety, v očích mu kolikrát zajiskří jako uličníkovi. Co ho jako malého kluka těšilo i strašilo, prozradil Zbyňkovi Kňourkovi.
      06:17
      Miniparlament: Notebooky místo sešitů
      Miniparlament: Notebooky místo sešitů
        Aby učitelé nebyli tak přísní. Aby se řidičský průkaz vydával už od patnácti let. Anebo abyste se ve škole směli napít každých pět minut. I to jsou návrhy, které nám posíláte do miniparlamentu. Máme radost, když umíte svůj nápad promyslet a když si dokážete trochu představit jeho důsledky. Ale v každém případě je to jenom hra, takže se nebojte napsat nám, co vás napadá – debata dětí ve studiu a na webu už napoví, jestli ta myšlenka má něco do sebe. A když u malých poslanců uspějete, vyhrajete tričko Zpráviček.
        Naši čtyři diskutující se tentokrát zamysleli nad návrhem dvanáctileté Michaely Rychtecké z Jihlavy. Ta nám napsala, že by chtěla zavést od druhého stupně základních škol ve třídách notebooky místo školních sešitů. Její návrh ostatním malým poslancům představila Mia. Ondřej měl k němu řadu připomínek – ptal se, kdo by notebooky financoval a jak by Mia zabránila tomu, aby si děti na notebooku hrály místo učení v hodině. Bára navrhla, aby se notebooky používaly až ve vyšších třídách druhého stupně. Honza namítnul, že děti i tak tráví příliš mnoho času u počítače a takhle by u něj trávily všechen čas a kazily si oči. Celou debatu si můžete připomenout tady a samozřejmě nás zajímá, i co si o návrhu myslíte vy.
        Nezapomeňte, že do miniparlamentu můžete svůj návrh poslat i sami, stačí když nám napíšete. Budeme rádi, když k návrhu také připojíte svůj věk, jméno a odkud jste.
        11:13
        Digináves: Taneční soutěž v Třebíci
        Digináves: Taneční soutěž v Třebíci
          I když je jim teprve deset až čtrnáct let, natáčejí reportáže ze svého regionu pro školní vysílání. Řeč je o týmu Televize Kopce, která se zapojila do projektu České televize Digináves. Jejich štáb se tentokrát vypravil na celorepublikovou taneční soutěž v sousední základce a díky tomu tahle událost neujde ani vám.
          12:56
          Soutěž
          Soutěž
            Jak se jmenuje zakladatel internetové encyklopedie Wikipedie, na to jsme se vás ptali minule a správně odpověděl ten, kdo napsal za C, tedy Jimmy Wales. Dnes se vás ptáme, jak se říká pojízdné knihovně, která půjčuje knížky tam, kde nestojí kamenné pobočky?
            A) bibliobus
            B) knihobus
            C) literobus
            Odpověď ve tvaru ZP mezera A nebo B nebo C posílejte jako SMS na číslo 906 06 09 do středy 31. března do 12 hodin. Autoři prvních tří správných odpovědí se můžou těšit na zprávičkové tričko.
            Přehrát celé video
            Zprávičky - 3. dubna 2010
            Stopáž15 minut
            Další díl
            3. dubna 2010

            Přehled dílů

            4465 přehratelných
            Zprávičky - 15. července
            Stopáž6 minut

            15. července

            Poslední vysílání 15. 7. 2025 na ČT :D
            Zprávičky - 14. července
            Stopáž5 minut

            14. července

            Junior univerzita ve Zlíně – Dětská univerzita ČVUT – Konference AI v Ženevě – Týden koní v Maroku

            Poslední vysílání 14. 7. 2025 na ČT :D
            Zprávičky - 13. července
            Stopáž6 minut

            13. července

            Léto na vsi – Prehistorická planeta: Objevování dinosaurů – Čeští juniorští golfisté vyhráli ME družstev

            Poslední vysílání 13. 7. 2025 na ČT :D
            Zprávičky - 12. července
            Stopáž5 minut

            12. července

            Soutěž Never Again – Tábor Tomíků u Cvikova – Mistrovství Evropy ve stolním tenisu

            Poslední vysílání 12. 7. 2025 na ČT :D
            Zprávičky - 11. července
            Stopáž6 minut

            11. července

            ZŠ Liška u moře – Prázdniny se Zprávičkami – Tanec trpaslíků v Santa Cruz – Siniaková vyhrála smíšenou čtyřhru

            Poslední vysílání 11. 7. 2025 na ČT :D
            Zprávičky - 10. července
            Stopáž5 minut

            10. července

            Tábor malých hasičů v Martinicích – Koupání v Seině pro veřejnost – Mistrovství Švédska v rýžování zlata

            Poslední vysílání 10. 7. 2025 na ČT :D
            Zprávičky - 9. července
            Stopáž6 minut

            9. července

            Zuřivý reportér Akademie ČTK na exkurzi v ČT – Středověký festival v Oradeji – Muzeum Cristiana Ronalda v Hongkongu

            Poslední vysílání 9. 7. 2025 na ČT :D
            Zprávičky - 8. července
            Stopáž5 minut

            8. července

            Jízda králů v Hluku na Uherskohradišťsku – Festival oslů v kolumbijské Moniquiře – Mistrovství světa v nošení manželek

            Poslední vysílání 8. 7. 2025 na ČT :D
            Zprávičky - 7. července
            Stopáž5 minut

            7. července

            Mise: Film – Premiéra snímku Šmoulové ve filmu – Čeští junioři uspěli na šampionátu v raftingu

            Poslední vysílání 7. 7. 2025 na ČT :D
            Zprávičky - 6. července
            Stopáž5 minut

            6. července

            Jan Hus – Mládě koaly – Horolezkyně Klára Kolouchová

            Poslední vysílání 6. 7. 2025 na ČT :D

            Zprávičky na sociálních sítích

            Napište nám