Filmová koprodukční pohádka ČT – veselá, zamilovaná i lehce strašidelná (2013). Hrají: B. Polívka, G. Bauer, V. Šámalová, J. Somr, M. Markovič, J. Pecha, B. Seidlová, I. Chýlková, S. Tobias, I. Dušková, R. Novák, V. Brabenec a další. Kamera R. Špůr. Scénář a režie P. Göbl

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Kovář z Podlesí je veselá, zamilovaná a také lehce strašidelná pohádka. Vždyť kdo by se nebál, když nad Podlesím krouží tmavá silueta draka? Nebo když se zlé víly Bedla, Muchomůrka a Pýchavka svými temnými kouzly zmocní starostovy vnučky Bětky. A naopak – kdo by se nesmál, když vidí pana Veverku a pana Křečka, jak každé ráno chodí do práce k lenošnému kováři, a rozprávějí spolu? To vše malí hlodavci dokážou díky tomu, že kovářův synovec a vynálezce Toník jim pomocí vědy prudce zvýšil inteligenci. A právě Toník je hrdinou, který má z Podlesí sejmout dávnou kletbu, zbavit kraj vílích ježibab a draka. Záchranná mise se ale velmi zamotá, když Toník zjistí, že v téhle pohádce je všechno jinak. A že on musí nad zlem vyhrát ne tím, že ho zničí. Kdepak! On zlo musí obrátit na stranu dobra. A jeho milované Bětce jde přitom o život…

Ve filmu je velmi důležitá jeho výtvarná složka – veškeré interiéry, exteriéry, rekvizity, loutky i kostýmy jsou jednotně stylizované do výtvarného stylu Františka Antonína Skály, ve zpracování architekta filmu Jiřího Sternwalda. Technologicky se jedná o hraný film, kombinovaný s animací loutek, dokreslováním a s 3D triky.

Na jaře 2012 začalo natáčení nového českého rodinného filmu Kovář z Podlesí. Režisér Pavel Göbl a producentka Kateřina Špůrová tak rozjíždějí několik let připravovaný projekt, který díky své výpravnosti a trikové bohatosti představuje jednu z nejnáročnějších realizací v českém filmu posledních let.

A kdeže je toto Podlesí a co mu vlastně hrozí? Podle původního scénáře Pavla Göbla je na městečko Podlesí a celý kraj uvržena kletba, kterou může zlomit Toník, synovec místního kováře. A jak? Tím, že zbaví kraj zlých bab, v něž se kdysi proměnily dobré víly a z jejichž spárů zachrání svou milovanou Bětku, a současně musí Podlesí zbavit i draka. Toník je sirotek, který vyrůstá u svérázného strýce kováře. A protože je strýc jednak válečný invalida a jednak trošku lenoch, proměnil Toník jeho kovárnu v dílnu plnou vynálezů, které mají strýčkovi usnadnit život. A k obsluze různých strojků, strojů a čarovných mašinek taky vycvičil dva hlodavce – křečka a veverku.

Hlavním tématem rodinného dobrodružného příběhu Kovář z Podlesí je pohádkový souboj dobra se zlem, snaha o získání pravé lásky a objevení hodnot opravdového přátelství. Díky tomu, že půjde o hraný film, kombinovaný s animací loutek, modely, dokreslováním a 3D triky, je začátek natáčení Kováře z Podlesí skutečně jen prvním krokem na dlouhé cestě.

Veškeré interiéry, exteriéry i rekvizity jsou stylizovány do magického výtvarného stylu Františka A. Skály (syna výtvarníka Františka Skály), originální dobové kostýmy jsou dílem kostýmní výtvarnice Ivany Brádkové, za kameru se postavil Richard Špůr.

Titulní roli obsadil režisér Pavel Göbl Bolkem Polívkou, v dalších rolích uvidíme Josefa Somra, Milana Markoviče, Jiřího Pechu, Rosťu Nováka, ve tři zlé víly se promění Ivana Chýlková, Szidi Tobias a Iveta Dušková. V roličce hospodského uvidíme člena legendárních Plastic People Vratislava Brabence, který má ve filmu dokonce dvojroli – namluví také trikového draka! V rolích Toníka a Bětky se představí Gregor BauerValerie Šámalová.

První záběry byly natočeny ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, kde vznikne většina exteriérových i interiérových záběrů. Podzemí, v němž úřadují zlé baby, našli filmaři v soustavě jeskyní u Velenic u České lípy, kde se točila už také například pohádka S čerty nejsou žerty, točit se bude také v okolí Prahy. Celkově potrvá natáčení až do poloviny května, natáčecí plán zahrnuje devětadvacet natáčecích dní. Vzhledem k trikové náročnosti pak nastoupí náročné postprodukční období, kdy se budou do hraných scén dodávat loutky, dodělávat trikové pasáže. Není proto překvapením, že po boku hlavního producenta, společnosti Next Production a jejího koproducenta České televize, stojí jako koproducent také postprodukční studio UPP. Film vzniká v česko-slovenské koprodukci se společností Incognito Production.

S premiérou Kováře počítá distributor, společnost Bontonfilm, 16. května 2013.

Trailer

Trailer

Stopáž86 minut
Rok výroby 2013
 D ST AD HD

Všechny koprodukční filmy České televize