Aby mohl člověk takhle malovat, musel by žít několik životů. Klaus-Maria Brandauer v hlavní roli filmu natočeného v koprodukci Francie, SRN a Nizozemska.
Dále hrají: R. Bohringerová, J. Rochefort, J.-P. Ecoffey, C. Siholová, J. ter Steegeová a další. Scénář a režie: Charles Matton.

Tvůrci francouzského koprodukčního filmu Rembrandt se zaměřují na určité epizody ze života jednoho z největších světových umělců. Zároveň se jejich prostřednictvím snaží zachytit pozadí vytvoření některých jeho obrazů. Titulní postavu Rembrandta naplnil herec Klaus Maria Brandauer strhujícími emocemi, energií a hlubokou osobitou životností.

Rembrandt van Rijn (1606-1669) se ve vzpomínkách krátce vrací až do raného dětství, jádro vyprávění je však pevně spjato s malířovým příchodem do Amsterdamu a se třemi ženami jeho života. Tou první byla milovaná Saskia Uylenburghová (1612-1642), další zralá vdova Geertje Dircxová a konečně poslední nejbližší bytostí byla stárnoucímu Mistrovi služebná Hendrickje Stoffelsová (1615-1663). Rembrandtovo rodinné zázemí však bylo poznamenáno tragickými ztrátami: muž přežil všechny tyto ženy, přežil smrt čtyř dětí včetně dospělého syna Tita. Nakonec mu zůstala jen dospívající dcera Cornelia, která svými zápisky uzavírá malířův příběh. Do Rembrandtova osudu ovšem výrazně zasahovala i amsterdamská společnost: umělec prožil chvíle slávy i prudkého odmítnutí, etapy bohatství i chudoby, do níž byl zahnán jen proto, že se příliš odlišoval od vžitých představ.

(FP 5/2000)

Napište nám