Meryl Streepová ve slavném příběhu ženy, jejíž mysl navždy poznamenala válka. Americký film podle románu Williama Styrona, oceněný Oscarem.
Dále hrají: K. Kline, P. MacNicol a další. Režie Alan J. Pakula

Námětem oscarového snímku Sophiina volba z roku 1982 se stal stejnojmenný psychologický román Williama Styrona, zkoumající na pozadí hrdinčiny zkušenosti z nacistického tábora otázky rasismu, sexu a viny. Režisér Alan J. Pakula svěřil hlavní roli Polky Sophie Zawistowské Meryl Streepové, která si za tuto svoji životní roli odnesla řadu ocenění včetně Oscara za nejlepší ženský herecký výkon. Jeden z trojice hrdinů snímku, začínající spisovatel Stingo, přichází do New Yorku napsat svoji

„velkou“ knihu. V domě, kde se ubytuje, nachází i dva nejlepší přátele. Láska Nathana a Sophie je vášnivá, bolestná a zvláštní, právě tak jako impulsivní a charismatický Nathan. Křehká Sophie v něm nalezla jediného člověka, pro kterého je schopna a ochotna žít. Stingo, laskavý posluchač a věrný přítel, je zase jediný, kdo nahlédne do její duše. Do duše ženy, která přežila koncentrační tábor, ale v sobě si nese ten nejbolestnější zážitek, děsivou noční můru, která neustále vstupuje do jejích šťastných dnů. Vzpomínkové sekvence na tábor Auschwitz patří k nejemotivnějším filmovým zpovědím vůbec. Sophiino vyprávění bez jediné násilné scény strhuje diváka až k nejbolestivějšímu momentu, odhalujícímu skutečný význam názvu snímku. Kvalita literární předlohy, podpořená skvělými hereckými výkony, včetně začínajícího Kevina Klinea v roli Nathana a dětsky vyhlížejícího Petera MacNicola v roli Stinga /nyní hvězda seriálu Elly MacBealová/ i citlivá kamera se smyslem pro komorní intimní atmosféru celého filmu, to vše učinilo ze Sophiiny volby jeden z nejpozoruhodnějších filmů počátku osmdesátých let. Na oscarovém klání se ocitl v pěti nominacích, v sousedství filmů „Tootsie“ či „Gándí“. Meryl Streepová si za svůj ojedinělý výkon odnesla vedle Oscara i Zlatý globus a řadu dalších prestižních ocenění .

Dále hrají: K. Kline, P. MacNicol a další. Režie Alan J. Pakula

Napište nám