Ondřej Vetchý a Kryštof Hádek v hlavních rolích příběhu o přátelství, hrdinství a obětech i láskách českých stíhačů ve službách RAF za 2. světové války. Divácky nejúspěšnější film roku 2001 režiséra Jana Svěráka a scenáristy Zdeňka Svěráka získal čtyři České lvy a řadu dalších ocenění. Dále hrají: O. Kaiser, L. Rybová, M. Táborský, H. Assmann, T. Fitzgeraldová a další. Kamera V. Smutný

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

K výročí konce 2. světové války uvádíme snímek režiséra Svěráka o přátelství, hrdinství a láskách českých stíhacích pilotů, kteří ve službách Královského britského letectva (RAF) bojovali proti Hitlerovu Německu za osvobození Československa. Hlavním hrdinou je pilot František Sláma, který po okupaci Československa v roce 1939 odešel spolu se svým mladším kolegou bojovat proti Němcům do Anglie. Do každodenního boje o život, ve kterém přátelství má cenu zlata, zasáhne osudové setkání s Angličankou Susan. Příběh připomíná odvahu těch, které historie zradila a na jejichž skutky by ani příští generace neměly zapomenout.

Hlavní roli Františka Slámy ztvárnil O. Vetchý. V úloze Slámova nejlepšího přítele, mladého stíhače Karla Vojtíška, uvidíte K. Hádka. Dále hrají O. Kaiser (pilot Jan Machatý), L. Rybová (Františkova milá Hanička) a M. Táborský (spoluvězeň Vilda). V roli osudové Susan se představila anglická herečka T. Fitzgeraldová.

Divácky nejúspěšnější film roku 2001 byl oceněn čtyřmi Českými lvy (režie, kamera, hudba a střih), Cenou filmových kritiků, hlavní cenou na festivalu ve Varně a dalšími.

Film získal tato ocenění:

Český lev 2001

  • nejlepší režie – Jan Svěrák
  • nejlepší kamera – Vladimír Smutný
  • nejlepší střih – Alois Fišárek
  • nejlepší hudba – Ondřej Soukup
  • divácky nejúspěšnější český film
  • cena filmových kritiků
  • cena časopisu Cinema

Uznání v anketě "10 Actors to Watch" časopisu Variety pro debutujícího Kryštofa Hádka

Stopáž111 minut
Rok výroby 2001
 D ST HD
ŽánrFilm

Všechny koprodukční filmy České televize