Žasnoucí architekt David Vávra putuje po křesťanských klášterech a chrámech, které projektoval vynikající český statik, jenž na japonských ostrovech proslul zejména díky svým konstrukcím odolným proti zemětřesení (2011). Režie R. Lipus

Obsah dílu

Mešita v Kóbe

Mešita v Kóbe

Jan Josef Švagr, 1928–1935

Vila E. V. Bernarda, Jokohma

Vila E. V. Bernarda, Jokohma

Jan Josef Švagr, 1937

Přehrát vše

Jan Josef Švagr se narodil v roce 1885 v Týnčanech. V blízkých Petrovicích byl pokřtěn jménem Jan Nepomuk. A právě s tímto patronem, stejně jako s obrázkem Hradčan, se žasnoucí architekt David Vávra setká na vitrážích Švagrem projektovaného neogotického kostela Nejsvětějšího srdce Páně v Jokohamě. Jan Josef Švagr díky svým kontaktům na zdejší diecéze projektoval a stavěl zejména křesťanské chrámy a paradoxně také jednu muslimskou mešitu v Kóbe. Je doloženo jeho více než dvacet staveb realizovaných v Japonsku. Z ostrovů odchází po smrti své ženy ve válečném roce 1941 přes Chile do Argentiny, kde postaví ještě několik kostelů a vstoupí do řádu založeného Luigi Orionem. Umírá v roce 1969 v Buenos Aires.

Jan Josef Švagr
architekt

Jan Josef Švagr

* 7. 9. 1885

† 1969


Mešita v Kóbe (1928–1935)

Podle návrhu Jana Josefa Švagra vznikala v letech 1928 až 1935 a byla vůbec první mešitou postavenou v Japonsku. Je na ní patrný tradiční turecký styl a její dva minarety pomyslně propojují rozdílné světy Japonska, Čech a islámu. V roce 1943 ji zabralo japonské vojenské námořnictvo a na sklonku války pak tato úctyhodná stavba přežila americké bombardování, ze kterého si odnesla pouze šrámy na fasádě a vysypané okenní tabulky. Na její poválečné rekonstrukci se podílely vlády Saudské Arábie a Kuvajtu, díky čemuž mohla tato mešita začít znovu fungovat jako centrum muslimské menšiny v Kóbe. Zatím poslední těžkou zkouškou prošla Švagrova stavba v roce 1995, kdy dokázala odolat ničivému zemětřesení.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2011
 ST HD
ŽánrDokument