Cesta žasnoucího architekta Davida Vávry z Náchoda na japonské ostrovy po šumných stopách Jana Letzela (2011). Režie R. Lipus

Obsah dílu

Hotel Evropa, Praha

Hotel Evropa, Praha

Jan Letzel (výtvarná spolupráce na interiérech), 1904-1905

Mírový památník, Hirošima

Mírový památník, Hirošima

Kenzo Tange, 1949-1952

Přehrát vše

Český stavitelský, technický i architektonický um zanechal své nesmazatelné a respektované otisky na všech kontinentech. V některých zemích dokonce čeští architekti platí za spoluzakladatele domácí moderní architektury. To je především případ Japonska, které se v prvních desetiletích minulého století teprve otevíralo duchu západních velkoměst a dnes je co se týče moderních staveb na světové špičce.

Jan Letzel, který svými návrhy plně uspokojil japonskou poptávku, dodnes patří v Zemi vycházejícího slunce k uctívaným jménům a přetrvává i u nás v obecném povědomí. Jeho světově proslulou realizací je totiž Průmyslový palác v Hirošimě, který se díky odolné železobetonové konstrukci stal mementem atomové zkázy a památníkem míru. Rodák z Náchoda ovšem v Japonsku vytvořil celou řadu pozoruhodných staveb ve stylu doznívající secese. Dodnes se však téměř nic z jeho díla nedochovalo kvůli válečnému běsnění a pro Japonsko příznačným zemětřesením, jimž stavby bez odolných konstrukcí těžko odolávají (více o zemětřeseních se dočtete v Janově dopisu mamince).

Průmyslový palác v Hirošimě

Klikněte pro větší obrázek Jan Letzel tuto stavbu vyprojektoval na zakázku hirošimské prefektury. Třípatrový secesní palác se železobetonovou konstrukcí vyzděnou cihlami měl sloužit k obchodně-výstavním účelům. Jeho srdcem byla hala s točitým schodištěm pod prosklenou kopulí, která zakrývala pětipatrovou věž. Palác byl otevřen v dubnu roku 1915 a roli výstavní haly plnil až do roku 1944, kdy poskytl dočasné útočiště úřednickým kancelářím. Osud nejznámějšího Letzelova díla se naplnil ráno 6. srpna 1945, kdy ve výšce 600 metrů šikmo nad ním vybuchla atomová bomba „Little Boy“. Kostra celé stavby, která mohutnou explozi vydržela, se stala jakýmsi mementem této katastrofy a zůstala zachována i v době celkové rekonstrukce Hirošimy. Pro ruiny Průmyslového paláce se vžil název atomový dóm a dnes je toto památné místo také na seznamu památek UNESCO.

Jan Letzel
architekt

Jan Letzel

* 9. 4. 1880

† 26. 12. 1925


Stopáž28 minut
Rok výroby 2011
 ST HD
ŽánrDokument