Nesvatbov

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 16  
Sdílet
| Poslat odkaz

Starostovi středně velké obce se dlouhodobě nedaří dát dohromady třicátníky, kteří zbyli na ocet. Uspořádá seznamovací večírek pro svobodné ze všech okolních obcí. Dokument získal prestižní ocenění na Berlinale 2011. Režie E. Hníková

Slovenská vesnice Zemplínské Hámre pomalu ale jistě vymírá. Její starosta, generál ve výslužbě, se nechce vzdát a používá různé prostředky: nabízí nemalou finanční odměnu za každé nově narozené dítě, nabádá místním rozhlasem k plození dětí… Ale nic nezabírá. Nezbývá než přistoupit k novému plánu. Starosta se rozhodne uspořádat ve vsi seznamovací večírek pro svobodné ze všech okolních obcí. Najdou si naši hrdinové konečně partnery? Sociální inženýrství 21. století v dokumentární tragikomedii.

Snímek byl vybrán na řadu festivalů po celém světě a získal několik mezinárodních ocenění, například na Berlinale 2011, ale také Cenu za nejlepší dokument na Festivalu Cinematik 2011 v Piešťanech, Cenu Dagmary Táborské, za nejoriginálnější dokument tvůrce do pětatřiceti let na Finále Plzeň 2011 za její humorný a autentický pohled na současný demografický problém.

O vzniku filmu

Nápad natočit dokumentární film o proměně partnerských vztahů a o vzrůstajicím počtu „singles“ vznikl v roce 2007, kdy začaly obhlídky. V jejich průběhu narazila režisérka Erika Hníková na východoslovenskou vesnici Zemplínske Hámre a na jejího starostu, jehož boj s třicátnickou samotou ji fascinoval.

Nebylo zrovna jednoduché sblížit se s místními lidmi a hlavně najít ve vesnici svobodné třicátníky, kteří by se chtěli nechat točit. A tak natáčení začalo pozvolna a vyvrcholilo v létě roku 2009, kdy starosta obce uspořádal pro „své nezavrabčené“ třicátníky seznamovací večírek. Na ten pozval i mladé svobodné lidi z okolních vesnic.

Film je natočen na HDV kameru, štáb navštěvoval často své hrdiny doma nebo v práci, menší kamera tak v lidech nevyvolávala pocit, že jde o nějaké velké natáčení.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Stanislav ÄŚmejrek 14. 10. 2011 20:48

  Láska

  TakovĂ© seznamovacĂ­ veÄŤĂ­rky bych bral tady v KolĂ­nÄ› a na ostatnĂ­ch mĂ­stech svÄ›…

 • Pavel Kozák 13. 10. 2011 22:33

  prostě žijí konzumně, zlenivěli

  NevĂ­m, proÄŤ by se zlenivÄ›nĂ­ - tedy neochota podstupovat stresy souĹľitĂ­ se druh…

 • maTo 13. 10. 2011 20:22

  maTo

  to je tak, u nas aj niektore filmy mame dabovane cesky, a ak si ci uz do relac…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 72 minut – Rok výroby: 2010 – ST
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Perly českého dokumentu