Starostovi středně velké obce se dlouhodobě nedaří dát dohromady třicátníky, kteří zbyli na ocet. Uspořádá seznamovací večírek pro svobodné ze všech okolních obcí. Dokument získal prestižní ocenění na Berlinale 2011. Režie E. Hníková

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Slovenská vesnice Zemplínské Hámre pomalu ale jistě vymírá. Její starosta, generál ve výslužbě, se nechce vzdát a používá různé prostředky: nabízí nemalou finanční odměnu za každé nově narozené dítě, nabádá místním rozhlasem k plození dětí… Ale nic nezabírá. Nezbývá než přistoupit k novému plánu. Starosta se rozhodne uspořádat ve vsi seznamovací večírek pro svobodné ze všech okolních obcí. Najdou si naši hrdinové konečně partnery? Sociální inženýrství 21. století v dokumentární tragikomedii.

Snímek byl vybrán na řadu festivalů po celém světě a získal několik mezinárodních ocenění, například na Berlinale 2011, ale také Cenu za nejlepší dokument na Festivalu Cinematik 2011 v Piešťanech, Cenu Dagmary Táborské, za nejoriginálnější dokument tvůrce do pětatřiceti let na Finále Plzeň 2011 za její humorný a autentický pohled na současný demografický problém.

O vzniku filmu

Nápad natočit dokumentární film o proměně partnerských vztahů a o vzrůstajicím počtu „singles“ vznikl v roce 2007, kdy začaly obhlídky. V jejich průběhu narazila režisérka Erika Hníková na východoslovenskou vesnici Zemplínske Hámre a na jejího starostu, jehož boj s třicátnickou samotou ji fascinoval.

Nebylo zrovna jednoduché sblížit se s místními lidmi a hlavně najít ve vesnici svobodné třicátníky, kteří by se chtěli nechat točit. A tak natáčení začalo pozvolna a vyvrcholilo v létě roku 2009, kdy starosta obce uspořádal pro „své nezavrabčené“ třicátníky seznamovací večírek. Na ten pozval i mladé svobodné lidi z okolních vesnic.

Film je natočen na HDV kameru, štáb navštěvoval často své hrdiny doma nebo v práci, menší kamera tak v lidech nevyvolávala pocit, že jde o nějaké velké natáčení.

Upoutávka na film

Upoutávka na film

Stopáž72 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize