Přímý přenos koncertu z iniciativy Václava Havla k dvacátému výročí politických změn v Československu a pádu železné opony z prostor Pražské křižovatky.

Smyslem této koncertní akce bylo připomenout ducha a étos listopadové nenásilné vzpoury proti totalitnímu režimu v Československu v roce 1989 a zařadit je do kontextu podobných změn v celém východním bloku, které nakonec vedly k pádu železné opony a konci bipolárního rozdělení světa. Hlavními hvězdami večera byly americká folková zpěvačka Joan Baez a sopranistka Renée Flemingová z newyorské Metropolitní opery.

Joan Baez, celým jménem Joan Chandos Baez, je známá svým charakteristickým hlasem, s nímž dokáže vyzpívat až tři a půl oktávy. Její interpretace Arie No. 5 Bachianas Brasileiras Heitora Villy-Lobose nebyla dosud překonána. Mnoho jejích textů je o aktuálních tématech a sociálních problémech. Je známá také svým dlouhodobým vztahem s Bobem Dylanem a jako politická aktivistka. Jejím hlavním tématem jsou lidská práva. Navštívila i bývalé Československo. Dodnes legendární zůstalo její vystoupení na festivalu Bratislavská lyra, kde neváhala veřejně projevit své politické postoje, které byly vůči tehdejšímu komunistickému politickému režimu v Československu značně nekonformní a kritické. V roce 2009 přijala pozvání Václava Havla a vystoupila na tomto koncertu k výročí Sametové revoluce na Pražské Křižovatce. Zde zpívala mj. spirituál We Shall Over Come, který je česky známý v podání Spirituál kvintetu na text Jednou budem dál.

Napište nám