Mikuláš, Vendelín, Celestýn, Kryšpín, Albín, Viktorín a další hrdinové senzačních příběhů dětských knížek o Mikulášovi se v animované verzi konečně dostávají na televizní obrazovku. Za 50 let od vydání první knihy si Mikuláše a jeho zběsilé spolužáky oblíbily generace dětí po celém světě i u nás.

Sérii knížek popisujících patálie malého Mikuláše navštěvujícího francouzskou školu spolu se svými báječnými kamarády nezná snad jen málokdo. Hlavní kouzlo, které knihy zahaluje – kromě typické kresby karikaturisty Sempého – je jednoduchost příběhů Reného Goscinnyho (jinak také spolutvůrce mnohých dobrodružných výprav srdnatého Asterixe a divočáky zbožňujícího Obelixe). Zvukomalebné přepisy francouzských jmen v nich působí starosvětsky příjemným dojmem (Vendelín, Celestýn, Kryšpín). Jsou plné klukovských roztržek a vypilovanosti jednotlivých charakterů, které vždy do puntíku plní svou úlohu.
Podstatné je, že každá kniha o Mikulášovi je souborem tuctu příběhů, každý asi o pěti stránkách, mající jasně dané téma a jemné humorné pointování. Nic kontinuálního, každý příběh stojí sám o sobě, každý je úsměvný tím, jak vykresluje chlapecké rošťáctví ústředních hrdinů.