Žijí ve světě plném násilí. Je z toho bludného kruhu vůbec nějaké východisko? Volné pokračování slavného snímku Kdysi byli bojovníky. Novozélandský film.
Hrají: T. Morrison, R. Owenová, N. Brunningová, C. Eruera a další. Režie Ian Mune.

Kdysi měl rodinu, dnes je sám. Žena jej opustila, děti se od něj odvrátily. A z něj se pod vlivem alkoholu stává čím dál větší troska. Tupý surovec, neschopný ovládnout své emoce. Jake Heke, kdysi hrdý a statečný chlap, potomek lidí, kteří právem nosili jméno "bojovníci"... A přece v něm stále - tak hluboko, že to ani sám sobě nepřizná - doutná jiskřička touhy, aby to bylo jinak. Jiskřička, k jejímuž rozdmychání by ovšem byl zapotřebí hodně silný vítr. V chudinské čtvrti na předměstí Aucklandu, ovládané dvěma mocnými gangy, není však o vichřice, rozvracející a ničící lidské osudy, nouze. A jedna taková právě zasáhla Jakeovu bývalou rodinu...

Film, natočený - podobně jako jeden z nejslavnějších novozélandských filmů Kdysi byli bojovníky - opět podle stejnojmenného románu Alana Duffa, který byl vydán v roce 1997. Navazuje na "Bojovníky", není však jejich prostým pokračováním, je to zcela samostatný, mimořádně silný příběh. Alan Duff jej nosil v hlavě několik let - v podstatě od okamžiku, kdy dokončil "Bojovníky", k jeho napsání mu pak stačily pouhé tři hektické týdny. Podobně jako předtím "Bojovníci" šokuje i tento film svou přímočarostí a krutostí, jež však není samoúčelná, ale je organickou součástí tvůrčí výpovědi.

Režisér Ian Mune je našim divákům znám spíš jako herec (i když ve své zemi získal již několik filmových i televizních cen za režii). Viděli jsme jej např. právě v "Bojovnících" nebo v "Pianu" Jane Campionové.

Temuera Morrison (Jake) je jedním z nejvýraznějších novozélandských herců - hrál např. i ve filmu Lámanou angličtinou, prvním klubovém snímku tohoto miniportrétu novozélandské kinematografie. Kromě hraní pracuje i jako televizní reportér a rozhlasový diskžokej a vystupuje v maorských folklórních skupinách. Byl i poradcem Jane Campionové při natáčení Piana.

Napište nám