Taťjana Medvecká, Eliška Balzerová, Viktor Preiss a Vendulka Křížová ve hře slavného amerického dramatika Neila Simona. O tom, jak se stát i ve středním věku dospělým člověkem.
Kamera J. Kadaňka. Režie P. Háša.

Česká televize

Tvůrčí skupina Alice Nemanské a Heleny Slavíkové

Drobečky z perníku

Televizní inscenace divadelní hry Neila Simona

Překlad Ivo T. Havlů

Scénář Helena Šimáčková a Pavel Háša

Dramaturgie Helena Sýkorová

Hudba Petr Mandel

Výtvarnice kostýmů Libuše Pražáková

Architekt Miloš Ditrich

Zvuk Zdeněk Stropek

Střih Marie Pačajová

Produkce Dagmar Bautzká

Kamera Jiří Kadaňka

Režie Pavel Háša

Hrají: Taťjana Medvecká, Vendulka Křížová, Eliška Balzerová, Viktor Preiss

Neil Simon (1927) je jeden z nejplodnějších a nejpopulárnějších dramatiků Ameriky. Na svém tvůrčím kontu má úctyhodnou řadu divadelních her, televizních a filmových scénářů i libret k muzikálům. S výrazným úspěchem debutoval na Brodwayi v roce 61 hrou Uprchlík. S nadšenou odezvou se setkala i jeho další díla a podle mnohých byly natočeny známé filmy (např. Bosé nohy v parku, Podivný pár, Zajatec Druhé avenue, Apartmá v hotelu Plaza). Simon obohatil světovou dramatickou literaturu v žánru velmi obtížném, zato nad jiné působivém - v tragikomedii. Ne nadarmo ho známý divadelní kritik M. Esslin nazval "americkým Moliérem". Autorský recept na úspěch má Simon prostý: důsledně se soustřeďuje na všednodenní problémy lidí střední třídy, na jejich trápení i radosti, slabůstky i pocity zklamání. A to vše nazírá s osobitým humorem, s laskavou empatií, prostřednictvím koncizně strukturovaného dramatického příběhu, životných charakterů a vtipného dialogu.

Nehrdinskou hrdinkou hry Drobečky z perníku je Evy Mearová, barová zpěvačka, které se pod vlivem alkoholu podařilo pořádně si zpustošit život. Evy se vrací z protialkoholového léčení do zanedbaného bytu. Je bez zaměstnání, bez nálady, vyhaslá a bez perspektivy. Ani dva dobří přátelé - stárnoucí kráska Toby a neúspěšný herec Jimmy jí chutí do života nepřidají. Zahrnou ji svými starostmi, takže Evy pochopí, že jsou stejní ztroskotanci jako ona sama. A pak se objeví Polly, její sedmnáctiletá dcera z rozvedeného manželství a hodlá se svou matkou bydlet. Přestože se obě navzájem potřebují, soužití není jednoduché. Evy se nemůže ubránit pocitu, že se skleničkou v ruce jsou nejrůznější nástrahy osudu mnohem snesitelnější. Při alkoholické recidivě dojde k bouřlivé scéně a Evy svou dceru z bytu vyžene. Polly se však dokáže vrátit a Evy pochopí, že slabošství a sobectví je nutno odložit a rychle se vzpamatovat.

Simonovu hru o tom, jak se stát i ve středním věku dospělým a odpovědným člověkem, natočil režisér Pavel Háša se zaujetím a s citlivým smyslem pro komorní, nicméně silný a působivý televizní příběh. Všechny ctitele hereckého umění potěší svými mimořádnými výkony i čtveřice protagonistů.

Napište nám