Záznam opery z Janáčkova divadla v Brně. V hlavních rolích V. Málek, R. Haan a P. Kamas. Orchestr a sbor Janáčkovy opery řídí J. Zbavitel. Divadelní režie Z. Kaloč. Televizní režie T. Šimerda

Zápisky z mrtvého domu F. M. Dostojevského, kde popsal své osobní prožitky carského politického vězně, inspirovaly Leoše Janáčka natolik, že se staly předlohou pro jeho poslední operu. (Premiéra byla dva roky po jeho smrti – 12. dubna 1930). Děj je situován do carské trestnice a vlastní obsah opery tvoří vyprávění životních příběhů jednotlivých vězňů. Vzpomínky na utrpení a bídu, které byly prvopočátkem spáchaných zločinů, jsou v Janáčkově hudebním pojetí plné lásky k životu, soucitu s lidskou bolestí a touhy po svobodě.

Záznam představení operního souboru Národního divadla v Brně z roku 1999 je uváděn přesně v den stopadesátého výročí Janáčkova narození.

V hlavních rolích Pavel Kamas, Zoltán Korda, Václav Málek, Richard Haan. Divadelní režie opery Zdeněk Kaloč, režie televizního záznamu Tomáš Šimerda.

Napište nám