Vzrušující výprava do podzemního království krásných žen. Americký film.
Hrají: R. Travis, C. Downsová, K. T. Stevensová, T. Cook, N. Baraová, G. Clarke, M. Whalen a další. Režie Richard Cunha.

S fenoménem Star Wars se kromě jiných souvislostí pojí také znovuzrozená obliba vědecko-fantastických filmů, samozřejmě s důrazem na druhou část určujícího přídavného jména, která přímo explodovala v 90. letech, kdy nová generace počítačových triků rozšířila nebývalou měrou tvůrčí možnosti filmařů a řada do té doby jen přebujelých výplodů lidské fantazie (např. obživlí dinosauři) najednou byla pouze jednou z dalších položek k vyřešení pomocí speciálních programů komputerových mágů. Sci-fi žánr je ale samozřejmě starší, v podstatě stejně starý jako film sám (viz Méliesova Cesta na Měsíc).

V rámci Filmového klubu jsme chtěli připomenout nikoli úplné počátky vědecko-fantastické tvorby, ale její kouzelně naivní, primitivní minulost, která se váže především k 50. letům 20. století, kdy došlo k nebývalému boomu na poli sci-fi literatury, jenž se pomalu začal přelévat i do filmu.

Raketa na Měsíc (1958) měla svoji premiéru necelý rok před tím, než na přirozeném satelitu naší planety přistála první lidská sonda, a necelých jedenáct roků před prvním krokem lidské nohy na jeho povrchu. Snímek vypráví o nechtěné výpravě na Měsíc, jejíž protagonisté se tam setkávají v podzemním království se spoustou spoře oděných mladých žen v botách s vysokými podpatky (dle titulků byla mezi jejich představitelkami řada tehdejších královen krásy), vedených slepou Lido (hraje ji K.T. Stevensová, dcera známého hollywoodského režiséra Sama Wooda). Vesmírní cestovatelé (vědec, jeho přítelkyně a dva uprchlí trestanci!!) tu narazí na zvláštní kamenné bytosti (skalníky), hrozivého obrovského pavouka, ale většinu času se potýkají se záludnostmi lunárních krasavic. Film, jehož rozpočet 65 000 dolarů nebyl ani v 50. letech příliš štědrou sumou, se natáčel ve známé westernové lokaci, Státním parku Red Rock Canyon v Kalifornii (asi 150 km severovýchodně od L.A.), a je remakem plastického (3-D) filmu Cat-Women of the Moon (1953).

Napište nám