Bývalý anglický bankovní úředník Nicolas Winton pomohl v roce 1939 vycestovat z Československa více než šesti stům židovských dětí. Polohraný dokument M. Mináče, letošního jubilanta. Koprodukční snímek ČT (2011)

Pořad bylo možné přehrát do 21. 5. 2014
Video není k dispozici
Trailer

Trailer

Nový celovečerní dokumentární film režiséra Mateje Mináče přináší i pomocí hraných rekonstrukcí dosud nezveřejněná fakta, svědectví a osudy nově objevených „Wintonových dětí“. Když před pár lety slovenský režisér, scenárista a producent náhodou v jedné knížce narazil na dva krátké odstavce o panu Nicholasovi Wintonovi, byl fascinován. Spolu s Patrikem Paššem se rozhodli natočit dokumentární film Síla lidskosti o téměř zapomenutém příběhu záchrany 669 českých a slovenských dětí těsně před začátkem II. světové války. Hlavní protagonista, sir Nicholas Winton (19. 5. 1909 – 1. 7. 2015), se o svém činu více než půl století nikomu nezmínil, dokonce ani své manželce. Nyní je příběh záchranné akce známý po celém světě.

Na 46. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který proběhl od 1. do 9. července 2011, získala Nickyho rodina Diváckou cenu deníku Právo
Na 28. Jeruzalémském filmovém festivalu soutěžil celovečerní dokument o hrdinství Nicholase Wintona a jeho inspiraci pro současné mladé lidi v kategorii Židovská zkušenost. Cenu mu udělilo Fórum pro uchování audiovizuální paměti.
Další dvě ceny v Ostrově na 43. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana. Mezinárodně úspěšnému snímku tu udělili Cenu Oty Hofmana za nejlepší dílo v kategorii pro mládež od 13 do 18 let a Zvláštní cenu poroty za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem.

Jan Foll:

Koláž autentických vzpomínek a hraných dotáček, kterou natočil režisér Matej Mináč, rekapituluje činnost Sira Nicholase Wintona. Sonduje také osudy dětí, jež zachránil z okupovaného Československa. Patří k nim i kanadský televizní žurnalista Joe Schlesinger, který ve filmu vystupuje jako jeho průvodce. Úvodní pasáže snímku připomínají situaci v ČSR po mnichovském diktátu. Další epizody líčí, jak se devětadvacetiletý burzovní makléř rozhodl vyexpedovat z ohrožené země stovky židovských dětí. Ukazují jeho činnost v pražském hotelu Šroubek i zákulisí spletité akce. Líčí rovněž německé sledování, v jehož rámci byla na Wintona nasazena švédská agentka.

Svědectví, zpestřené záběry z dobových dokumentů, oživuje dramatické okamžiky na pražském nádraží, odkud děti odjížděly a kde často naposledy viděly své blízké. Rekapituluje jejich cestu napříč Evropou, včetně ponižující prohlídky v hitlerovském Německu a přejezdu do Holandska, jež pro malé pasažéry znamenal radostnou úlevu. Věnuje se i příjezdu vlaku na londýnské nádraží Liverpool Street a jejich integraci v britských rodinách. Mapuje zhoršující se poměry v Protektorátu i transporty Židů do nacistických koncentráků. Přibližuje i období po válce, kdy „Wintonovy děti“ vesměs nenašly své rodiče.
Závěrečné kapitoly poukazují na Wintonovu obdivuhodnou vitalitu i na kuriózní fakt, že jeho počínání zůstalo dlouho neznámé. Příslušné dokumenty našla koncem osmdesátých let náhodou jeho manželka, televize BBC pak připravila pořad, kde se přímo před kamerami sešel s lidmi, jež kdysi zachránil. Epilog přibližuje Wintonův odkaz, jež se projevuje v humanitárních aktivitách mladých lidí po celém světě. Režisér Matej Mináč (nar. 1961) natočil na stejné téma rovněž hrané drama Všichni moji blízcí (1999) a dokument Síla lidskosti – Nicholas Winton (2001). Komentář k jeho novému snímku, realizovanému v koprodukci s Českou televizí, namluvil Jiří Bartoška.

Tajemství záchranné akce, která nemá v novodobé historii obdoby, je konečně plně odhaleno. V hraných rekonstrukcích ožívají nově objevené příběhy zachráněných českých dětí a sira Nicholase Wintona. Film o tom, jak příklad jednoho člověka i po 70 letech dokáže inspirovat lidi a měnit dnešní svět.

Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá.

Sir Nicholas Winton

Nicholas Winton
makléř a humanitární pracovník

Nicholas Winton

* 19. 5. 1909

† 1. 7. 2015


Stopáž97 minut
Rok výroby 2011
 D ST AD HD
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize