Předchozí díl | Následující díl

Devatero řemesel

Jan Čenský zedníkem

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 32  
Sdílet
| Poslat odkaz

Petr Halbich

porotce

Zedníkem se učil v letech 1975–1978 u tehdejšího učiliště PSO (Pražská stavební obnova).

Obor dělá 25 let. Zbylých 10 let pracoval převážně jako řidič nákladní dopravy. U IPS Praha – dnešní SKANSKA - řídil automix a rozvážel po různých stavbách beton. Takže vlastně ve stavebnictví pracoval dále, ale v jiné profesi. Beton vozil např. na televizní vysílač na Žižkově, pražské kolektory pod Pražským hradem, bývalý hotel Atrium (dnešní Hilton) apod.

Po revoluci v r. 1989 si řekl, že by to mohl zkusit soukromě jako zedník a začal na živnostenský list podnikat ve stavebnictví. Jeho koníčkem byl vždy auta, a tak na pár let provozoval nákladní dopravu u nás i v zahraničí. Jenomže řemeslo má zlaté dno, a tak po nějaké době začal stavět rodinné domy na klíč. Potom ho už spokojení majitelé nově postavených domků doporučovali dalším zájemcům o výstavbu z okruhu svých známých a tak bylo stále co stavět. Ať to byl RD nebo jen byt či různé přestavby apod., řemeslu už zůstal věrný do současnosti.

A to, že stále má co stavět, anebo opravovat, považuje za osobní úspěch v provozování tohoto řemesla.

Proč se živíte rukama?

To už tak nějak vyplývá z mojí profese a navíc, když vytvořím vlastníma rukama něco, z čeho má radost a užitek i někdo další – to je přeci hezké, ne?

Nelákalo vás někdy být „bílým límečkem“?

Zedník má víc než jen bílý límeček, má celý oblek bílý (alespoň než začne budovat) haha, ale vážně… Někdy možná ano, ale po zkušenostech, kdy po celé dny, večery a někdy i noci probděné u projektů, rozpočtů a přes den zase řízení činností na stavbách, hlídání harmonogramů stavby a jiných libůstek děkuje, ale to není nic pro něj.

Co vás na řemeslu nejvíce těší?

No nejspíš to bude to, co už tu bylo řečeno - že po vás zůstane něco hmatatelného, malého či většího, ale vašeho – takový váš malý soukromý trilobit. A jednou, až se budete moci za sebou ohlédnout a říct: tak tohle je taky moje práce!

Každé práce má své klady a zápory. Jaká negativa nese vaše řemeslo?

Negativa jsou vždy a všude, zedničina není výjimkou. Negativum tohoto řemesla spočívá např. v tom, že je to zatím ještě stále fyzicky náročná práce a také roční období vám může radost z práce znepříjemnit - hlavně svými vrtochy. A našlo by se toho víc, s čím se musí zedník poprat. O to větší radost má z dokončené práce.

Jste soutěživý typ? Snažil jste se získat nějaké prestižní ocenění?

Soutěživý typ ani snad nejsem a co se týká prestižního ocenění? To je přeci každé doporučení vaší práce a poděkování za ni.

Při jakých příležitostech (či pro zajímavou osobu, firmu, akci apod.) jste dělal svoji práci – výrobky?

Krátce po revoluci jsme měli možnost rekonstruovat byt na Újezdě (Praha 5) pro hudebníka pana Zmožka, také nějaké drobné práce jsem prováděl pro výtečné lidi Petra a Marii Retkovi. Z těch větších akcí to bylo provedení vnitřních omítek radaru v Nepolisech u Chlumce nad Cidlinou. Jinak se spíše věnujeme individuální výstavbě RD a bytů pro obyvatelstvo.

Bylo vám někdy líto Vámi vyrobenou věc prodat, a raději jste si ji nechal?

Já bych si nechal pomalu každý dům, který jsem postavil, ale to dost dobře nejde.

Když se díváte na konkurenci, čeho si všimnete jako první?

Když dělají stejnou věc (dům) jinak, než já. Potom hledám opodstatnění a srovnávám. Někdy se člověk i něco naučí, anebo dozví i o nových technologiích. Nakonec: člověk se neustále učí něčemu novému a není vůbec dobré si o sobě myslet, že už ho nemůže nic překvapit – opak bývá dost často pravdou.

Máte komu svůj um a získané dovednosti předat?

Protože mám dvě už dospělé dcery a syna žádného, budu si muset počkat, jestli snad bude nějaký ten vnouček. A potom…?

Kolik času věnujete práci? Zbývá čas na koníčky?

Práci věnuji opravdu moc času. Někdy to bývá i nonstop dva dny, to když tvořím rozpočet stavby nebo je spěch s jejím započetím. Běžně ale v průměru 10–12 hodin v terénu (stavba) a potom nějakou tu hodinku administrativu. Na koníčky už toho moc nezbyde (před nimi je ještě rodina), ale mám rád autoturistiku, tak jak se najde skulina, vyjedeme s manželkou na krátký výlet.

Jak relaxujete?

Někdo o mně říká, že jsem workoholik, takže tušíte, že relaxuji prací. Ale to už jen tzv. chalupářsky – víkendově. Potom mě uklidňuje jízda autem mimo Prahu – kamkoliv a procházka s naším pejskem – 16letým kokršpanělem Andym – na svůj věk až příliš temperamentním, ale to je dobře.

Jak a kde hledáte inspiraci pro svoji práci?

Já moc inspiraci nehledám – stavím podle již hotových projektů. Ale pravdou je, že tu a tam při zhotovování stavby má člověk nějakou inspiraci z předešlých staveb, anebo vlastní nápad. Když se návrh líbí i majiteli, je možné v rámci „změny stavby před dokončním“ udělat malé změny. Tady je nutno říci, že zedník je vlastně z pozice stavaře těch nejrůznějších staveb nejenom ten, kdo stavbu zřídí, ale také funguje jako poradce budoucího uživatele, který je vděčný za každou dobrou radu – změnu stavby: vždyť většina z těchto lidí v tom domku bude žít svůj celý život a domek by měl mít taky své kouzlo ale hlavně duši.

Firma Petr Halbich – stavební práce
Jiránková 1137/1
Praha 6
163 00

Tel.: 222 983 592
mob.: 737 129 929
www se vytvářejí
e-mail: halbichpetr@email.cz

Stopáž: 20 minut – Rok výroby: 2010 – ST
Žánr: Pro děti a mládež | Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Související pořady