Rychlé šípy

Úvod » Knihy

27. září na ČT1
Účinkují: Aleš Háma, Jindřich Hojer, Hynek Bočan, Václav Marhoul, Milan Lebeda, Zbyněk Marek
Režie: Zbyněk Fiala

Rychlé šípy Jaroslava Foglara - klub pěti hochů, kteří prožívají různá dobrodružství v zapadlých uličkách starého města. Kdo by nechtěl odhalit záhadu ježka v kleci či tajemství Velkého Vonta? Stínadla i Mirek Dušín, Jarka Metelka, Červenáček, Rychlonožka a Jindra Hojer znovu promlouvají k srdcím malých i velkých čtenářů.

Tvůrčí tým pořadu Kniha mého srdce velmi děkuje panu Ivanu Vápenkovi za laskavé poskytnutí materiálu Rychlé šípy slaví narozeniny 1938 - 1988, kterou vydal Turistický oddíl mládeže Silůvky, a také za poskytnutí souhlasu s užitím jeho autorských fotografií.

Sledujte dokument on-line

O autorovi

Jaroslav Foglar

Obal knihy

Citát: „Přátelství – to nejcennější, co člověk může získat.“

Jaroslav Foglar se narodil 6. července 1907 v Praze a zemřel 23. ledna 1999 tamtéž.

Jaroslav Foglar se narodil na Novém Městě pražském. Když mu byly čtyři roky, zemřel mu otec na srdeční selhání a on pak vyrůstal pouze s matkou a starším bratrem. V roce 1920 poprvé navštívil s kamarády skautský oddíl, skauting mu doslova učaroval a zůstal mu věrný po celý svůj život. V té době mu vyšel i jeho první literární pokus - báseň „Měsíční noci“.
Roku 1923 se vydával za staršího, aby mohl spolu s bratrem založit 48. klub oldskautů s názvem Jestřábi, kde přišel ke své doživotní přezdívce Jestřáb. Po ukončení obchodní školy pracoval Foglar jako úředník, ale aktivně se věnoval hlavně skautingu a práci s mládeží.

V létě roku 1925 vedl skautský tábor a poprvé zavítal do Sluneční zátoky na řece Sázavě, která mu pak byla inspirací v jeho literární tvorbě.

Po návratu z tábora nastalo sloučení 34. pražského oddílu se slavnou Dvojkou a Jaroslav Foglar se posléze stal vedoucím tohoto oddílu. Ve své funkci vytrval nepřetržitě 60 let, a stal se tak nejstarším oddílovým vedoucím na světě. Jaroslav Foglar pracoval také jako externí redaktor časopisu Mladý hlasatel, jehož koncepci sám vymyslel.

Jeho prvotina s názvem „Přístav volá“ vyšlav roce 1934 v nakladatelství Melantrich. Nejznámějšími a nejoblíbenějšími jsou pravděpodobně „Rychlé šípy“, které začaly vycházet roku 1938 na pokračování jako komiks kreslený JUDr. Janem Fišerem v časopise Mladý hlasatel. „Rychlé šípy“ v této podobě vycházely až do roku 1989, a to s vynucenými přestávkami v období nacismu a komunismu.

„Rychlé šípy“ je název fiktivního klubu pěti hochů, kteří prožívají různá dobrodružství v zapadlých uličkách starého města. Jaroslav Foglar nás seznamuje se svými hrdiny v knižní trilogii „Dobrodružství v temných uličkách“ : „Záhada hlavolamu“, „Stínadla se bouří“ a „Tajemství Velkého Vonta“. Velkou roli zde hraje záhadný hlavolam „ježek v kleci“, jenž skrývá tajemství, po kterém pátrají nejen kladní členové „Rychlých šípů“, ale i konkurenční Bratrstvo kočičí pracky. Na motivy této knihy natočil Hynek Bočan v roce 1969 televizní seriál „Záhada hlavolamu“, který byl ve své době velmi populární.

Výběr z díla

Přístav volá (1934)
Hoši od Bobří řeky (1937)
Chata v jezerní kotlině (1939)
Pod junáckou vlajkou (1940)
Záhada hlavolamu (1941)
Stínadla se bouří (1947)
Tajemná Řásnovka (1965)
Tajemství Velkého Vonta (1986)