Zábavná show, kde největší hvězdou je příroda sama. Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a bavit. Dále účinkují: M. Bittnerová, M. Táborský, M. Pavlata a M. Etzler. Režie A. Rezek

Pořad bylo možné přehrát do 15. 10. 2016
Video není k dispozici

Velká show o fascinujících zákonech přírody. Přinášíme zábavný pohled do tajů a zajímavostí tohoto světa. Tentokrát si své vědomosti poměří Miroslav Etzler, Miroslav Táborský, Miluše Bittnerová a Michal Pavlata. V úvodu se podíváme za oblíbenými domácími mazlíčky, těmi jsou učenliví papoušci. Představíme robota, který během chvilky složí Rubikovou kostku, a ukážeme vám, že pomocí fyzikálního pokusu lze vytvořit umělecké dílo. Doslova se ponoříme do naší historie a naučíme vás vyrobit inkoust. Hitem přírodních prostranství je v poslední době moderní provazochodectví, neboli sport s názvem slackline. Podívejte se, jak si ve výšce poradili oba naši moderátoři.

Otestujte si své znalosti zázraků přírody

Papoušek

Kolik druhů papoušků v současné době rozeznáváme?

Rubikova kostka

Z kolika kostiček je složena běžná Rubikova kostka?

Lichtenbergovy obrazce

Co jsou Lichtenbergovy obrazce?

Hálka

Hálky jsou útvary, které od nepaměti člověk pozoruje na rostlinách. Jsou to odchylky od normálního růstu rostliny, které jsou reakcí rostliny na přítomnost cizího organismu. Organismus uloží vajíčko na list, vyvíjející se larva uvolňuje maličké molekuly bílkovin, které list donutí, aby vytvořil kolem larvičky útvar, který ji bude chránit. Tedy hálku.

Na co se dříve používaly výtažky z některých hálek?

Kalifornské sněhové koule

Co jsou Kalifornské sněhové koule?

Stopáž72 minut
Rok výroby 2016
 ST AD HD
ŽánrZábava