Zábavná show, kde největší hvězdou je příroda sama. Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a bavit. Účinkují: O. Vízner, A. Procházka, Z. Srstka a Z. Junák. Režie A. Rezek

Pořad bylo možné přehrát do 24. 3. 2014
Video není k dispozici

Naším tématem je genialita matky přírody a to, jak lidé dokáží využít jejích obrovských „vynálezů“. Tentokrát se můžete těšit na Oldřicha Víznera, Antonína Procházku, Zdeňka Srstku a Zdeňka Junáka. Seznámíte se s téměř bájným savcem, prozradíme vám tajemství lstivých kukaček a přímo z domova si s námi můžete vyzkoušet slavný psychologický experiment. Na závěr oba moderátoři zažijí volný pád.

Otestujte si své znalosti zázraků přírody

Žirafy

Říká se, že nejkrásnější pohled na krajinu je ze sedla koně. Tomu se žirafy asi jen tiše usmívají. Například takzvaná Rotschildova žirafa je nejvyšším suchozemským savcem. Dospělý samec může dosáhnout až 6 metrů. Dlouhý krk jim umožňuje dosáhnout na místa, o kterých si jiní můžou nechat jen zdát.

V první otázce se ptáme na to, jak se jmenuje jeden vzácný příbuzný žiraf?

Řasy

Většina z nás má s řasami spojené nepříjemné zážitky, ale tuto nižší rostlinu určitě nesmíme odsuzovat, může být totiž i velice prospěšná.

Druhá otázka zní: co lze vyrábět z řas?

Kukaččí vejce

Nejen malý člověk, i novorozenci jiných savců jsou závislí na svých matkách – kvůli mléku. Mláďata jsou na ně odkázána do doby, než jsou schopna přijímat a strávit normální potravu. Nejdéle sají mléko lidoopi. Malí šimpanzi jsou odstaveni teprve asi ve 4 letech. I ta nejdivočejší kočka bývala kdysi bezbranné koťátko. O své potomky pečují lvice 2 roky. Jakmile mladá šelma pozře tuhou potravu, je vedena k samostatnosti. Lvi začínají sami lovit už ve 3 měsících. Na to musejí samozřejmě poctivě cvičit. A to jde nejlépe s mámou. Nejen savci se starají o svá mláďata. Ptačí rodiče, například čejky, chrání potomky před chladem pod svými teplými křídly. Pokud se přiblíží nepřítel, brání rodič hnízdo impozantními nálety. Při ochraně mláďat tak čejka zažene na útěk i mnohem větší nepřátele. Ne všechna ptáčata jsou domácí typy. Například malá káčata morčáka umějí hned po vylíhnutí chodit a plavat. Než však ve světě obstojí bez pomoci, musí se o ně matka ještě několik týdnů starat. Pro kukačku je péče o děti něco zcela neznámého. O své potomky se nestará. Prostě si vyhlédne cizí hnízdo a v nestřeženém okamžiku v něm vymění vajíčka. Kukačka roste a adoptivní rodiče se o ni starají jako o vlastní. Kukaččí mládě tak bývá i o mnoho větší než rodiče, a ti ho přesto krmí.

Díky čemu dokáže kukačka podstrčit své vajíčko jiným ptákům?

Listonohové v kaluži

Znáte listonoha? Že ne? Tak v tom případě pro Vás bude následující otázka zřejmě dosti složitá.

Ptáme se na to, co nutně potřebují listonohové k životu?

Stopáž70 minut
Rok výroby 2012
 ST AD
ŽánrZábava