Zábavná show, kde největší hvězdou je příroda sama. Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a bavit. Účinkují: K. Fialová, D. Prachař, M. Knor a J. Krampol. Režie A. Rezek

Pořad bylo možné přehrát do 17. 11. 2014
Video není k dispozici

Zázraky přírody potřinácté

Novým v pořadí už třináctým pokračováním zábavné show, kde je největší hvězdou příroda sama, vás v sobotu opět provedla ostřílená moderátorská dvojka Maroš Kramár a Vladimír Kořen. Na záludné soutěžní otázky ve studiu odpovídal čtyřlístek známých osobností, složený tentokráte z herečky Květy Fialové, herců Davida Prachaře, Jiřího Krampola a moderátora Miloše Knora.

S první soutěžní otázkou jsme se přenesli do zvířecí říše, konkrétně za nejpomalejším zvířetem lenochodem. Ten je tak pomalý, že ho většina dravců vůbec nevidí. Nejraději visí na stromě hřbetem dolů a velkou část dne prospí. Jeho druhou nejoblíbenější činností je krmení. Živí se listy s velmi nízkým obsahem živin, proto jich také spotřebuje tolik. Čas od času je sice nutné přemístit se na sousední větev, to ale dělá velmi pomalu. Nejdůležitější zásadou je neztratit pevný úchop. Na zemi je totiž lenochod bezmocný. Vždy rychle hledá záchranu na nejbližší větvi. Je pád z větve jedinou příležitostí, při níž lenochod opouští koruny stromů? To byla první soutěžní otázka pro hosty ve studiu. Měli uhodnout, jak často sestupuje lenochod dobrovolně ze svého stromu. Buď každý den, aby si procvičil svaly, jednou týdně aby se vyprázdnil, nebo svůj strom neopouští nikdy. Správně byla odpověď druhá. Lenochodi mají relativně velký žaludek a jejich trávení probíhá velmi dlouho. Potřebují se vyprázdnit jen jednou týdně. Kvůli tomu potom slézají ze stromu. První body si na své konto připsali David Prachař a Miloš Knor.

Předmětem druhé soutěžní otázky byla rostlina, která je v Číně symbolem dlouhověkosti. Dožívá se až sta let a vyrůstá do výšky čtyřiceti metrů. Jedná se o bambus. Na hosty čekala zdánlivě jednoduchá otázka. Měli uhodnout, zda je bambus tráva, strom nebo popínavá rostlina. Nebylo zase až takovým překvapením, že bambus není stromem, ale největší trávou na světě. Všichni tři pánové odpověděli správně. Květa Fialová zůstala i po druhé soutěžní otázce bez bodu.

Bambus byl předmětem speciálního pokusu a také další otázky. Hosté měli uhodnout, jakou zátěž je potřeba pověsit na velkou bambusovou tyč, aby se zlomila. Méně než 300 kilogramů, mezi 300 až 400 kilogramy, nebo více než 400 kilogramů. Postupně se na zvedající se tyč zavěšovali přímo mužští hosté ve studiu. Neotřelý pokus nakonec odnesl ranou do hlavy Miloš Knor. Správně byla varianta druhá. Všichni hosté tentokrát tipovali správně a získali bod. Do vedení se dostali se třemi body Miloš Knor a David Prachař.

Čtvrtá otázka se týkala netopýrů. Tito noční lovci jsou v přírodě nesmírně užiteční. Spotřebují za noc tolik hmyzu, kolik sami váží. V tropických oblastech by bez nich vyhynula celá řada rostlin. Na světě jich existuje přes 900 druhů. Jsou to jediní savci, kteří létají. Hosté měli uhodnout, podle čeho se netopýři orientují v prostoru. Buď podle Slunce, Měsíce nebo Venuše. Ten kdo tipoval Slunce, měl pravdu. Všichni hosté se shodli na variantě druhé, Měsíci. Zůstali po tomto kole bez bodu.

Předmětem další, v pořadí už páté, otázky byli ptáci. Na světě jich žije asi deset tisíc druhů. Tušíte, čím se liší ptáci od lidí? Slyší ultrazvuk, cítí radioaktivitu, nebo vidí ultrafialové světlo? Správně byla varianta poslední. Bod získal po této otázce pouze Miloš Knor a se 4 body se dostal do vedení.

Předposlední otázka hosty ve studiu zavedla k neuvěřitelně šikovným zvířatům, a sice k potkanům. Možná nevíte, že na každého člověka připadne na světě pět potkanů. Hosté měli uhodnout, podle čeho potkan nalezne svůj cíl. Zda podle paměti, podle pachových stop nebo pomocí ultrazvuku? Správnou odpověď ukázal všem speciální pokus s potkanem ve vodním bludišti. Ten odhalil, že správně byla varianta první. Všichni pánové odpověděli správně a připsali si bod. S pěti body se na prvním místě po této otázce stále drží Miloš Knor.

I tentokrát podstoupil Vladimír Kořen originální pokus na svém vlastním těle. Bažiny a močály jsou opředeny mnoha legendami a mýty. Mizeli v nich prý nejen zvířata, ale i lidé. Vladimír se rozhodl bažinu odborně prozkoumat a poznat její tajemství. V doprovodu odborníka se rozhodl projít se takovouto bažinou. Hosté měli uhodnout, jak dopadlo Vladimírovo setkání s bažinou. Zda se ponoří po krk, ponoří se celý pod hladinu a vyleze s pomocí jednoho muže, nebo s pomocí třech mužů. Správně byla varianta druhá. Správně odpověděl tentokrát pouze Jiří Krampol. Vítězem tohoto pokračování se s pěti body stal Miloš Knor.

foto: Jana Vargová

Stopáž71 minut
Rok výroby 2010
 ST AD
ŽánrZábava