Zábavná show, kde největší hvězdou je příroda sama. Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a bavit. Účinkují: T. Kostková, J. Zelenková, P. Urban a F. R. Čech. Režie A. Rezek

Pořad bylo možné přehrát do 10. 11. 2014
Video není k dispozici

Zázraky přírody podesáté

V pořadí již desátou zábavnou show, kde je největší hvězdou příroda sama, vás v sobotu opět provedla ostřílená moderátorská dvojka Maroš Kramár a Vladimír Kořen. Na záludné soutěžní otázky ve studiu odpovídal čtyřlístek známých osobností, složený tentokráte z moderátorky Terezy Kostkové, zpěvačky Jitky Zelenkové, baviče Františka Ringo Čecha a sportujícího kreslíře Petra Urbana.

Otestujte si své znalosti zázraků přírody

Vlk obecný

Oproti svým psím příbuzným mají břicho jakoby zatažené dovnitř, hubenější nohy a malé tlapy. Na mysli mám samozřejmě velká psí plemena. Vlka zdobí až po paty dlouhý chlupatý ocas. V poměru s hlavou má dlouhý a špičatý čenich. Barva, délka a hustota srsti je u vlků velmi variabilní. Barva se pohybuje od žlutavé až po rezavě hnědou na hřbetě a bílou až bílo-šedou na břiše. Zcela býlí jsou polární vlci. Srst je vždy přizpůsobena podnebí, ve kterém jedinec žije. U nás je vlk vyhubený, vlčí smečky k nám však občas přebíhají ze Slovenska a zdržují se v Beskydech.

O vlčím vytí můžeme s jistotou říct, že:

Orel

Dlouhá tuhá zima, řídký vzduch s nízkým obsahem kyslíku a omezené zdroje potravy. Takové jsou velehory – domov houževnatých druhů zvířat, která bez problémů přežívají i v extrémních podmínkách vysokých hor. Do těchto výšek vystoupají jen trénovaní jedinci. Od 2 500 metrů je pro horolezce každý krok těžší a těžší. Vzduch řídne, hrozí nedostatek kyslíku. Mnoho zvířat zde žijících má úžasné schopnosti. Například orel. Ten si vyhlédne svou kořist i z velké výšky a neomylně zaútočí. S maximálním rozpětím dva a půl metru majestátně krouží ve výškách až čtyři a půl kilometru a obhlíží svou říši. Orel – král povětří.

Na jakou vzdálenost dokáže orel rozeznat utíkající myš?

Sklo

Jaký živý organismus vyrábí sklo?

Krabi

Osm kráčivých nohou, červený krunýř a velikostí tak akorát na talíř. Vánoční ostrov v Indickém oceánu obývá na 120 milionů krabů. Ti se pravidelně vydávají na dalekou, životu nebezpečnou pouť. A i když tomu možná nevěříte, místní obyvatelé se na každoroční divadlo, kdy záplava krabů zbarví ostrov na červeno, těší. Na tradiční událost se ostatně mohou připravit – každý rok se koná ve stejný čas.

Kdy můžeme potkat miliony krabů na plážích Vánočního ostrova?

Svišť

Tuhá zima, přízemní mrazy a nedostatek potravy zahání zvířata každý rok do nor a skrýší, kde se ukládají k zimnímu odpočinku. Jejich hluboký spánek je pro nás něčím nepředstavitelným: dva nádechy místo padesáti, srdce tluče 40× pomaleji – tak šetří ježek sílu a energii. Také plšíci, křečci a netopýři omezí životní funkce na minimum. Jakmile se trochu oteplí, do přírody se vrací život. Jarní atmosféra dělá divy – u zvířat, i u člověka. Zatímco ježek se probouzí už po 4 měsících, netopýr prospí třeba i půl roku. Největším spáčem mezi zvířaty je plch, který se věnuje zimnímu spánku 7 měsíců. A kdo si také rád přispí, to je svišť: k odpočinku se ukládá už v říjnu a znovu se ukáže až v dubnu. Jaký budík zimní spáče probouzí a jak se zvířata znovu dostanou na svou provozní teplotu, to je pro nás stále záhada. A další zázrak přírody.

Díky čemu přežije svišť šestiměsíční zimní spánek?

Stopáž71 minut
Rok výroby 2010
 ST AD
ŽánrZábava