Zábavná show, kde největší hvězdou je příroda sama. Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a bavit. Účinkují: L. Výborná, V. Čok, L. Bouček a A. Cibulka. Režie A. Rezek

Pořad bylo možné přehrát do 13. 2. 2010
Video není k dispozici

Zázraky přírody poosmé aneb „Od medvědů k mamutům“

Vítejte v roce 2010. Osmým dílem zábavné show, kde je největší hvězdou příroda sama, vás v sobotu opět provedla ostřílená moderátorská dvojka Maroš Kramár a Vladimír Kořen. Na záludné soutěžní otázky ve studiu odpovídal čtyřlístek známých osobností, složený tentokráte převážně z moderátorů. Trojlístek osobností Lucie Výborná, Libor Bouček a Aleš Cibulka doplnil excentrický zpěvák Vilém Čok.

S první soutěžní otázkou jsme se přenesli do zvířecí říše a to za medvědy. Aby ve studiu nebyla nuda, přivedl Vladimír Kořen prvního zvířecího hosta – medvídka mývala. Ukázalo se, že je s ním o zábavu postaráno. Otisk tlapky mývala vypadá jako otisk dětské nožky. Mají pět prstů, takže snadno dokáží otevírat sklenice, rozvazovat uzly atd. – jsou to skuteční všežravci. Sežerou žáby, ryby, třešně, žaludy nebo hady. Tušíte, proč mývalové obracejí svou potravu ve vodě, než jí sežerou? Tak zněla první soutěžní otázka. Mývalové buď čistí potravu od bahna, po hmatu zjišťují, jakou potravu našli anebo je to tím, že jsou velice hraví? Mývalové jsou barvoslepí a žijí v blízkosti vodních toků. Různé objekty pak rozpoznávají právě tlapkami. A divili byste se jak přesně. Je to díky vrstvě rohoviny na dlaních, která se za mokra stává ohebnější a hmatové senzory pod ní tudíž citlivější. Správně byla varianta druhá. První body na své konto si připsali Lucie Výborná a Aleš Cibulka.

Předmětem druhé otázky bylo zvířátko velmi podobné myši. Rejsek vodní je ovšem ve skutečnosti hmyzožravec. Dokáže se potopit až do půlmetrové hloubky. Kromě toho ho příroda obdařila ještě něčím, o čem se jeho nepravým příbuzným může jen zdát. Tušíte, čím je takový rejsek vodní výjimečný? Má plíce i žábry, jeho kožešinu tvoří šupiny nebo se při plavání ve vodě nenamočí? Štěstí u téhle otázky měli Libor Bouček a Lucie Výborná, kteří uhodli, že rejsek vodní se ve vodě nenamočí. Umění rejska totiž spočívá v tom, že je chráněný stříbrolesklým kabátem ze vzduchových bublinek. Jemně roztřepené chloupky dokážou zachytit vzduch, a voda se nedostane ke kůži. Rejsek tak zůstává zcela suchý i pod vodou.

Třetí téma a také následující otázka se týkala zvířete, které patří k magickým znamením zvěrokruhu. Štíra. Možná nevíte, že štíři jsou odolní proti radiaci a to i stonásobně silnější, než je pro pouhého člověka smrtelná. Někteří vydrží nejíst celý rok a pod vodou zadrží dech i na tři dny. Zajímavé je taky to, že štírům se po jedné hostině může až o třetinu zvýšit hmotnost. Některé druhy z této dávky mohou žít až rok. Tušíte, co ještě štíři umí? Svítit, usmrtit vlastním jedem nebo plakat? Vladimír kořen za asistence Lucie Výborné se společně s diváky ve studiu přesvědčili, že štír pod ultrafialovým světlem svítí. Mají totiž ve vnější kostře speciální bílkovinu. Správně odpověděl Libor Bouček. Společně s Lucií Výbornou měl po tomto kole na svém kontě dva body. Bez jediného bodu zůstal stále zpěvák Vilém Čok.

Další téma zavedlo všechny přítomné na dno moře. V mořských hlubinách žije celá řada podivných živočichů. Například takový mořský ďas. Hosté měli uhodnout, na co tato ryba používá svůj světélkující výrůstek. Buď ve tmě lépe vidí, klame světlem své nepřátele nebo na světlo láká svou kořist. Poslední varianta byla správná. Ďas vyčkává u dna, zapne světlo a láká na něj svou kořist. Menší ryby toto světlo láká. Jakmile připlavou dostatečně blízko, jsou sežrány. Správnou odpověď uhodli Libor Bouček, Lucie Výborná a také Vilém Čok, který si na své konto připsal svůj první bod.

K další otázce posloužil tučňák. Možná nevíte, že plave rychlostí až 36 kilometrů v hodině a potápí se až do hloubky 500 metrů. Jeho jediným zdrojem potravy je oceán. Zatímco na suchu se tučňák pohybuje poněkud neohrabaně, ve vodě umí být pěkně rychlý. Hosté měli uhodnout, co pomůže tučňákovi pod vodou výrazně zrychlit? Obal ze vzduchových bublinek, mocné údery ocasem nebo šroubový pohyb nohou. Nejméně pravděpodobná první varianta byla pravdivá a Vilém Čok jako jediný získal bod.

Výška mamutů byla předmětem předposlední otázky. Poslední populace mamutů vymřela před 4000 lety na Wrangelově ostrově. Tušíte, jak byli velcí poslední mamuti? Hosté měli na výběr z těchto třech velikostí: 1,8 m, 2,5 m a 4 m. Jako jediný v tomto kole úspěšně zabodoval překvapivě opět Vilém Čok, který správně zvolil variantu první.

I v letošním roce si štáb vymyslel na Vladimíra Kořena řadu netradičních úkolů. Tím první byla zkouška, zda bez pomoci přežije v lese (bez mapy a v zimě). Každý se konec konců může ztratit v přírodě. Partnerem na cestě mu byl v tomto případě pouze věrný kameraman Lumír, který vše natáčel kamerou. Nakonec si Vladimír úspěšně poradil i v této situaci a po několika hodinách se mu podařilo rozdělat oheň. Druhý den úspěšně překonal všechny překážky a bez viditelnějších problému dorazil do cíle.

Poslední otázka se ptala, co by člověk neměl nikdy zapomenout na cestě do divočiny? Nabídka byla následující: svírací špendlík, pánská ochrana a mýdlo. Správně byla k překvapení všech přítomných varianta druhá. Pánská ochrana může posloužit jako nádoba na vodu. Správně odpověděl pouze Libor Bouček, který se díky svým 4 bodům stal vítězem celé soutěže.

Další Zázraky přírody uvidíte na svých obrazovkách 13. března 2010. Už teď se můžete těšit na Ester Kočičkovou, Tomáše Trapla, Pavla Karase a Ondřeje Brzobohatého.

foto: Jana Vargová

Stopáž71 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrZábava