Pořad Krotitelé dluhů reaguje na stále rozšířenější jev naší současnosti – zadlužování osob a domácností. Život na dluh s sebou ovšem nese i značná rizika, která si často uvědomíme až ve chvíli, kdy nám „teče do bot“. Co na začátku vypadá jako snadné, se po určitém čase může stát neřešitelné. V tuto chvíli se na scéně objevují naši Krotitelé dluhů, kteří nám ukáží, kde děláme často zbytečné chyby. A když už se chyba stala, hledají cestu, jak z toho ven a s co nejmenšími ztrátami. Autentické rodiny, autentické problémy, autentická řešení.

Aby se autoři pořadu vyhnuli neosobnímu tónu a nezahltili pozornost diváků přívalem nestravitelných informací, sledují osudy lidí, kteří se dostali do finanční tísně. Potíže aktéra příběhu pak přímo před kamerou řeší tým finančních poradců. Divák může sledovat, jestli se expertům podaří zvrátit jeho neradostnou ekonomickou situaci. Některé díly končí happy-endem, jiné tragicky. Z každého si však divák může vzít ponaučení i pro své rodinné peníze.

„Peníze jsou abstraktní a pro obrazové médium neuchopitelné. Podstata pořadu proto musí být jinde než v číslech, tabulkách a grafech,“ říká producent Vojtěch Frič. „Proto jsme vyvinuli formát, který kombinuje klasickou publicistiku, docusoap s prvky reality show. V Krotitelích dluhů vystupují reální poradci, reální lidé a tudíž opravdové příběhy.“

Témata jednotlivých dílů se týkají nejen dluhů a exekucí, ale i potíží v podnikání, chronických deficitů domácího rozpočtu či závislosti na nákupech. Diváci se dozví, jak mají komunikovat s věřiteli či exekutory, naučí se sestavovat splátkový kalendář a zjistí, co je může potkat, když je přátelé či příbuzní přesvědčí, aby jim ručili za půjčku.

Přestože chce pořad lidem ve finanční tísni sdělit, aby neházeli flintu do žita, protože se dá vyřešit i zdánlivě bezvýchodná situace, vztyčený prst je cítit za každým dílem. Aktéři pořadu rozhodně nemají na růžích ustláno a jejich vyprávění nejspíš diváky přiměje k tomu, aby své problémy začali včas řešit.

„Po schválení prvních tří dílů jsem dostal tak hrozný strach z utrácení peněz, že jsem téměř nedokázal vstoupit do obchodu,“ přiznává Jan Souček, šéfdramaturg brněnského televizního studia.

Krotitelé dluhů vznikají ve spolupráci České televize s produkční společností Frame100R s.r.o.