Výpravný dokument o historii rakousko-uherského křižníku, při jehož potopení v červnu 1918 zahynulo i 26 námořníků českého původu. Režie P. Jančárek.

Jadranský Titanik. Tak bývá nazývána rakousko-uherská bitevní loď Szent István ležící od roku 1918 na dně Jadranu. Režisér Petr Jančárek se za ní vypravil – jednak do historie, jednak na mořské dno. Unikátní záběry potápěčského týmu vedeného Zdeňkem Partynglem ukazují stav vraku 90 let po katastrofě. Zasvěcený výklad námořního historika Borise Gola a dalších odborníků přibližuje zajímavou konstrukci 152 metrů dlouhé lodě včetně zbraňového systému vyrobeného ve Škodě Plzeň, okolnosti stavby plavidla i zničení křižníku.

Zatímco potopení lodě Szent István 10. června 1918, při kterém zahynulo i 26 námořníků českého původu, bylo tragédií pro Rakousko-Uhersko, tehdy nepřátelská Itálie se radovala. Kapitán Luigi Rizzo totiž provedl husarský kousek: zlikvidoval obrovské plavidlo výstřely z malého torpédového člunu MAS 15. Desátý červen se tam dodnes slaví jako den italského námořnictva.

Dokumentární film o lodi Szent István, volně navazující na snímek Zenta… osud rakousko-uherského křižníku (2006, režie Petr Jančárek), využívá cenné archivní záběry ze slavnostního spuštění lodě na vodu a z okamžiků jejího potopení. Nabízí také vhled do tajů potápěčského řemesla – jak po stránce technické, tak organizační.

Napište nám