Postavení mimo hru

Bývalý hokejista Gustav Bubník vypráví příběh čs. hokejistů – reprezentantů, kteří byli koncem 40. let perzekuování komunistickým režimem. Režie I. Biel

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Byli hrdinové. Dvojnásobní mistři světa v ledním hokeji z let 1947 a 1949. Roku 1950 měli v Londýně obhajovat mistrovský titul. Do Anglie však už českoslovenští hokejisté nedorazili. Celé mužstvo bylo zatčeno a ocitlo se v „postavení mimo hru“. Následovaly týdny ponižování, mučení a vydírání. A po nich odsouzení hráčů za špionáž, velezradu a rozvracení socialistického zřízení. Proč k tomu došlo, jak se všechno odehrálo a jaké byly další osudy hráčů? Odpovědi nabízí režisér Ivan Biel v dokumentárním filmu, jehož průvodcem je jeden z postižených – dnes osmdesátiletý Augustin Bubník.

Film rozkrývá okolnosti zatčení a přibližuje, jak se hokejisté s pobytem za mřížemi vyrovnávali. Vedle Bubníka, který po propuštění z vězení proslul jako trenér finské hokejové reprezentace, zazní archivní svědectví jeho někdejších spoluhráčů Stanislava Konopáska, Václava Roziňáka a Vladimíra Kobranova.

Výpovědi Petra Vymyslického a Františka Zahálky, spoluvězňů mladých sportovců, dávají nahlédnout do poměrů, jaké v československých věznicích a pracovních táborech v padesátých letech vládly.

Drama zatčení a historické souvislosti perzekuce hokejistů vysvětlují sportovní novinář Jiří Macků a historik Tomáš Bursík.

Stopáž57 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrDokument